Поредица от кризи във вътрешен и външнополитически план и липса на какъвто и да е толеранс в първите 100 дни начело на държавата. В подобна обстановка работи управляващото мнозинство в България, обединило в сложна конструкция четири партии с твърде различни, а често дори и напълно противоположни позиции по редица важни въпроси. Ако към тях прибавим и близо едногодишния конфликт между изпълнителната власт и прокуратурата, както и неразбирателствата с президента Румен Радев по някои теми, задачата правителството да устои става още по-трудна.
„Коалицията между четирите управляващи партии беше формирана на базата на анти-ГЕРБ консолидация. Проблемът е, че настроенията в обществото са нещо твърде непостоянно и бързо се променят“ – обясни в интервю за БНР политологът Светлин Тачев.
„Войната в Украйна, ни припомни едно старо деление на „фили и фоби“. В него правителството няма особен комфорт, тъй като от едната страна стои БСП (заявяваща категорично, че ще напусне коалицията, ако България изпрати военна подкрепа на Украйна - бел.ред.), която се стреми да запази имидж пред своите избиратели, а от другата са евроатлантически ориентирани политици, като тези в Демократична България. По тази причина почти всички решения около войната в Украйна са затруднени и буксуват. По отношение на Северна Македония, коалицията също е на противоположни мнения“ – категоричен е Тачев и продължава:
„В коалицията съществуват и по-малки сблъсъци, които нямат потенциал да повлияят върху стабилността на кабинета. Такъв е раздорът около избора на гуверньор на БНБ. Ще се намери начин този проблем да бъде решен, тъй като ще е голяма грешка ако това доведе до падането на кабинета. Не съм сигурен, че разпадането на коалицията в подобен сложен вътрешно- и външнополитически момент ще бъде простено от страна на избирателите.“
Фактът, че правителството не успя да изработи общи политики, по които да има съгласие между коалиционните партньори, говори само едно – противоречията помежду им ще са все повече и по-чести, прогнозира политологът Страхил Делийски, но обръща внимание на още един важен детайл от политическата картина:
„Идеята, че парламентарната демокрация се осъществява през партиите, е дефектирала. Нито „Продължаваме промяната“ са партия, в която е ясно какви социални и обществени интереси се защитават, при „Има такъв народ“ е абсолютно същото. Позициите на Слави Трифонов функция на политически интерес на някаква група ли са, доколко и как той бива контролиран от останалите в партията? В БСП също всичко е концентрирано около персоналните представи за политиката на лидера.“
Що се отнася до позициите на партньорите по водещи външнополитически теми като войната в Украйна и ветото върху началото на преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС, те отново са в двете крайности и са наситени с твърде много емоции, което невинаги е добър подход щом се изискват общи решения и действия.
„Няма как, както в случая със Северна Македония, да имаме различни решения и да очакваме, че това ще доведе до решаването на тази криза“ – заяви за БНР политологът Татяна Буруджиева и допълни: – Този въпрос „взривява“ българското общество, тъй като е наситен с твърде много емоции. Министър-председателят успя да подобри позицията на България пред европейските партньори, включително и със своето символно първо посещение именно в Скопие. Оттам нататък обаче не последва никаква конкретизация или развитие по отношение на българската позиция за европейското бъдеще на нашата съседка. Той обеща, че конфликтът ще бъде решен и ще се подобрят отношенията между двете страни, но истината е, че икономическите отношения, няма как да решат другите проблеми като езика на омразата, опитите за ерозия на българската идентичност, опитите за натиск за отказ от българско самосъзнание и други недемократични прийоми. В красноречиво свидетелство за тях се превърнаха и резултатите от националното преброяване в Северна Македония, които показаха, че там живеят едва 3504 българи.“
Идентична е поляризацията в коалицията, а и в обществото, по отношение на предоставянето на военна помощ за Украйна – категорична е Буруджиева.В заключение, поглеждайки общата картина, трудно можем да определим колко време ни дели от предсрочни парламентарни избори и докога сложната коалиционна структура, напомняща „орел, рак и щука“, ще успее да устои на сериозните вътрешни и външни предизвикателства пред нея.
Текст: Йоан Колев /използвани са интервюта на Лъчезар Христов, БНР-Радио София, Паолина Комсалова, БНР-Пловдив и Александър Райчев, БНР-„Хр.Ботев“/
Снимки: БГНЕС, БНР, архив
Национална кръгла маса на тема "Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България" ще се проведе днес в София по инициатива на гражданската платформа "Будители". На форума организаторите ще поставят на дневен ред..
Метеорологичната обстановка в южната половина от страната остава усложнена. С временни прекъсвания, снеговалежът ще продължи, прогнозират синоптиците от НИМХ. Значителни ще бъдат валежите от сняг в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби – в..
Опасността от лавини извън обработените писти на Витоша е много висока, съобщават от "Витоша ски" на фейсбук профила си. Оттам съветват хората внимателно да избират маршрута си. " Избягвайте негативни релефни форми, стръмни участъци, дълбоки дерета..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
Честит Банго Васил! Днес ромите в България и региона отбелязват своята Нова година, известна още като Василица. В "България днес" разказваме за обичаите и..