Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

EMBROIDERY:

Анимационна приказка обединява кодовете на българския фолклор и шевиците

В българските народни ритми и шевици са закодирани много символи и послания, а магичната им сила да лекуват и да предпазват е позната на народа ни от векове. В търсене на нов изказ на националната ни самобитност, различен от досегашния по-комерсиален прочит, художникът-аниматор Силвия Владимирова постига интересен синтез между тайните кодове на музиката и шевицата.

"Работата ми на художник на някои от носиите, състезавали се на фестивала в Жеравна, ме срещна с шевицата в различни форми – разказва авторката. – Но това, което виждаме напоследък като течение в модата – шевица върху дрехи, бижута, чаши, щампи под всякаква форма, за мен е плосък прочит на нещата, и ми се искаше да се заровя по-дълбоко в смисъла на символиката ѝ."

Така се ражда идеята за "EMBROIDERY" – анимационен късометражен филм, съчетаващ красотата на шевицата, българския фолклор и народната музика в съвременна обработка.

Анимационната миниатюра е изградена от дигитални силно стилизирани изображения на шевици и е изпъстрена с традиционни символи и образи – слънце, житни класове, горна и долна земя, жрица, дърво на живота, танцьори, разкриващи част от ежедневието и бита на българите. Историята е базирана върху характерния за народните ни приказки сюжет – отвличането на мома от змей и борбата на момъка за освобождаването ѝ. Но това не е просто анимирана адаптация:

"Това е приказка за прошката – обяснява Силвия Владимирова. – Змеят е победен, но не е убит, както е в приказката. Няма да издавам финала, защото това е важният ни акцент във филма, но историята се развива като една пълнокръвна приказка - има добро, има зло, има битка и да, доброто побеждава, но по друг начин, с други изразни средства. За мен е интересна обратната връзка след края на работата ни по филма, да видя дали тази идея е достигнала до хората."


Важна част от този фолклорен разказ е музиката – вдъхновена от българския фолклор и пречупена през музикалната призма на Иван Шопов и талантливите народни певици от "Авигея". Съчетанието от електронно звучене и фолклорната песен "Слънцето трепти да зайде" не просто допълва, а води историята от началото до края.

"За мен атрактивната анимация и музика са много по-интересен и привлекателен начин да се популяризира традиционната шевица. Още повече, че Иван Шопов прави интересни прочити. Това е някак си много по-близко до нас сега като поколение, отколкото класическият прочит" – категорична е художничката.

Вече е готов трейлърът на филма, който Силвия създава с помощта на аниматора frame2std и с подкрепата на Национален фонд "Култура", а финалният вариант, популяризиращ народната музика и красотата на българската шевица, ще се появи в края на лятото.

"Искаме да покажем, че шевицата не е само стилизирани форми на цветя и различни фигури, а носи нашата самобитност. Шевицата е толкова уникален код, че със семплата си форма ни провокира от простото да създадем нещо, да надградим. Проучили сме кой символ каква информация носи и сме разказали приказката по този различен стилизиран начин. Фигурите приличат малко на оригами, но историята ще се развива и визуално, а на финала ще изглежда като избродирана. И се надявам тя наистина да има ясен прочит и хората да я възприемат заедно с кода на музиката" – казва Силвия Владимирова.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изложба разказва за култа към бога-слънце и богинята-майка по нашите земи

Гостуващата изложба “Богове, символи и древни знаци” от Регионален исторически музей –  Враца ще бъде открита на 11 май от 11 часа в Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при..

публикувано на 11.05.24 в 06:15

Обичай за призоваване за дъжд ще представят в Етнографския музей в Бургас

Етнографският музей в Бургас ще почете Свети Никола Летни на 9 май 2024 г. от 11:00 ч. Жените самодейки от Фолклорна група „Тронки“ в село Момина църква, община Средец, ще ще изпълнят "Пеперуга" и "Герман" за дъжд и плодородие така, както се..

публикувано на 07.05.24 в 21:40

Кулинарен празник събира майстори от Сърбия, Румъния и България в село Антимово

Тридневен кулинарно-фолклорен фестивал ще допълни празничното настроение във видинското село Антимово. За 14-и път местното Народно читалище "Развитие-1926 г." и Кметството организират фестивала “Гергьовден“ на  4, 5 и 6 май 2024 г. Градският..

публикувано на 04.05.24 в 10:25