За осма поредна година светът отбелязва Международния ден на йога. Празникът е учреден в края на 2014 т. от Общото събрание на ООН, по предложение на министър-председателя на Индия Нарендра Моди. Приема се датата 21 юни – деня на лятното слънцестоене.
От 2015 г. празникът се отбелязва в стотици държави, сред които е и България. Тази година събитията у нас са в 43 населени места – София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Плевен и др. по-малки градове и села. Традиционно честванията са под патронажа на посланика на Република Индия Н. Пр. г-н Санджай Рана. В Организационния комитет си сътрудничат редица правителствени и неправителствени организации – Българска федерация по йога, Българска йога асоциация, фондация "Изкуството да живееш" – България, Фондация "Девам", Асоциация "Индия", Индологическа фондация "Изток-Запад", посолството на Република Индия и др.
Централното събитие ще се състои в София на 19 юни от 10:00 ч. в "Интер експо център". Организаторите са предвидили богата програма със свободен достъп. В зала "Витоша" представители на известни класически школи, ще демонстрират йога практики, някои от които предназначени за преодоляване на определени здравословни проблеми. В зала "Родопи" учени-практици ще изнесат лекции по различни теми, засягащи същността на йога. Ще има също щандове с книги по йога, вегетарианска и индийска храна, сувенири и пр.
Сред лекторите е Добринка Димитрова, завършила Националната спортна академия "Васил Левски" със специалност йога. Нейната лекция, базирана на дипломната ѝ работа, е за това как да въздействаме върху личностната неувереност чрез древни йога практики.
Добринка преподава на деца и възрастни. Убедена е, че един от начините да възвърнем нашата увереност е като почерпим ресурси от мъдростта на достигналите от древни времена до нас класически текстове по йога.
"Повече от 10 години практикувам класическа хатха йога – разказва тя. – Започнах в един труден за мен период – когато станах майка. Всяка жена, която е минала през това знае, че майчинството е изпълнено с предизвикателства. Тогава се обърнах към йога и мисля, че това беше най-доброто, което направих за себе си. Затова избрах и такава тема за своята дипломна работа – много държах да е свързана с моя личен опит, за да го предам по най-добрия начин на всички, които изпитват неувереност в себе си, независимо в какъв момент от живота си се намират. За да знаят, че имаме инструмент, с който да преборим много наши усещания.
Благодарение на различните школи и учители по йога, тази система за усъвършенстване на човека отново е достъпна и достига по подходящ начин до съвременния човек. Йога е призната като система за усъвършенстване на тялото и ума, интегрирайки в себе си физическия, умствен и духовен аспект на човека, като по този начин поддържа неговото състояние на здраве. Преди тренирах много във фитнес залата и се радвах на постигнатите резултати. В йога резултатите са на вътрешно ниво. Начинаещите винаги започват с асани (йогийските пози), включват се дихателните практики, но най-важно е, независимо коя техника сме избрали, да сме концентрирани върху нея – да не мислим за ежедневните си проблеми и пр. С одобрението на моите учители, съм заложила на т. нар. крокодилски упражнения, които имат много благоприятен ефект върху нервната система, дихателни упражнения, мантрата "Ом", която със своите вибрации действа на всички нива и поза "войн", която е много важна и ни дава увереност.
Това, което ме води, е знанието. Няма нищо по-ценно от знанието, всеки е ученик на тази земя. Трябва да го търсим, да го осъзнаваме във всеки един момент от нашият живот чрез инструментите, които са ни дадени."
Снимки: pixabay, личен архив
Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..