До края на месец август продължават разкопките в района на нос Калиакра. Сред разкритите до момента предмети се отличават множество сребърни накити, пръстени, фрагменти от различни съдове и други.
„Има сведения, че 3-4 години след падането под османска власт на старопрестолно Търново (1393г.), Калиакра все още е била независима и тук деспот Добротица управлява близо 30 години – обяснява археологът Филип Петрунов, част от екипа учени на Националния исторически музей. – На Калиакра възниква и първият черноморски флот, за което свидетелстват монети, изсечени от името на Добротица в Силистра. За девета поредна година работим от източната страна на носа, където по сигнал на туристи през 2014 започнахме да проучваме изключително богат некропол, пълен с луксозни предмети, обеци, пръстени. За това време сме разкрили 135 гроба, както и сграда от периода 4-6 век, използвана като производствено съоръжение. Открихме праговете на пещите, в които са се претопявали металите, както и работилниците. Всичко това е разположено в един близо 10- метров коридор. Тази година попаднахме и на един фрагмент от дръжка на гърне, върху която има кръст, характерен за ранното християнство в столицата на първата българска държава - Плиска. Около този кръст има и символи, изписани със старобългарски букви“ – обясни Петрунов пред БНР. Всички открити на Нос Калиакра човешки останки ще бъдат предоставени за анализи в Института по експериментална морфология и антропология при БАН.
Съставил: Йоан Колев
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в..
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник,..