Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК ще подкрепи България в преговорите за газ

Снимка: Pixabay

Европейската комисия ще подкрепи страната ни в преговорите с доставчици на природен газ, заяви генералният директор на дирекция „Енергетика“ в ЕК Дите Юл Йоргенсен във видеоконферентен разговор с вицепремиера Христо Алексиев и с енергийния министър Росен Христов. Представителите на Брюксел изразиха съгласие за необходимостта от засилено регионално сътрудничество с цел диверсификация на доставките на енергоносители чрез тръбопроводи и терминали за втечнен природен газ (LNG).

Българският вицепремиер подчерта, че служебният кабинет не възнамерява да води разговори за нов краткосрочен, средносрочен или дългосрочен договор с „Газпром Експорт“, а единствено за получаване на количества по съществуващия договор.

Представителите на ЕК бяха запознати и с подхода на кабинета за осигуряване на доставки на природен газ. Една от мерките предвижда обявяване на международен търг за дългосрочни доставки на втечнен природен газ - процедурата ще бъде започната от служебното правителство, а решението за сключване на договор ще бъде взето от бъдещ редовен кабинет.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Краят на седмицата ще е горещ, по-ниски ще са дневните температури на Черноморието

В неделя  минималните температури в страната ще са от 12 до 17°. В София ще е 12°. През деня ще бъде слънчево и горещо. След обяд главно над планините ще се развива купеста облачност и на места ще превали. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 07.06.25 в 17:30
вицепрезидента Илияна Йотова

За президентската институция са оправдани всички резерви и притеснения при въвеждането на еврото

Докладите на Еврокомисията и Европейската централна банка оправдават всички резерви и притеснения, които имаше президентът Румен Радев, когато предложи референдум за еврото. Това каза пред медиите вицепрезидентът Илияна Йотова в местността Илиева..

публикувано на 07.06.25 в 17:09

Симфоничният оркестър на БНР стачкува с концертна тишина

Симфоничният оркестър на БНР предприе ефективни стачни действия. Това се вижда от публикувани в социалните мрежи видеа на концерта от 6 юни вечерта в зала “България“. Съставът на радиото отказа да изпълни “Симфонични танци" от Сергей Рахманинов. Това..

публикувано на 07.06.25 в 16:10