Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София иска да председателства турската инициатива "Б-40" през 2023 година

Снимка: пресцентър на президентството

Регионалното сътрудничество беше основна тема на разговора между вицепрезидента Илияна Йотова и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Йотова беше в Истанбул за 130-годишнината от полагането на основния камък на Българската църква "Св. Стефан", където вчера присъства на Божествена света литургия.

Акцент в разговора беше турската инициатива за мрежа на балканските столици и големи градове "Б-40". Форматът обединява кметове и общински администрации на 42 града от балкански страни. От България членуват над 10 града. Ръководството се осъществява на ротационен принцип. София е заявила желание за ротационен председател през следващата година.

Илияна Йотова разговаря и с ръководството на Съвета за външноикономически връзки на Турция (ДЕИК) и с турски инвеститори в България. Представителите на турския бизнес определиха България като важен партньор и проявиха сериозен интерес да разширят инвестициите си в нашата страна.

Снимки: пресцентър на президентството



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българо-македонската комисия по историческите въпроси не отчита напредък

Без напредък е преминало заседанието в Скопие на комисията по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония, предаде БТА. На 21 и 22 февруари комисията за пореден път е обсъждала как в македонските учебници за 7-и клас е..

публикувано на 23.02.25 в 10:00
След протеста на

Урсула Фон дер Лайен осъди атаката срещу сградата на Еврокомисията в София

Полицията издирва всички, които са участвали в сблъсъците пред сградата на Европейската комисия в София в събота 22 февруари. Те се установяват от записите в камерите на мястото.Разпоредено е всички участници във вандалските прояви да бъдат извадени от..

публикувано на 23.02.25 в 09:09
Ивайло Начев

Български учени на Антарктида анализират слънчевата активност и въздействието ѝ върху Земята

На българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ е монтирана измервателна апаратура, която в продължение на два месеца събира ценни данни за слънчевата активност и връзката ѝ със земното магнитно поле. Проучванията се осъществяват в рамките на..

публикувано на 23.02.25 в 09:05