Съветът по сигурността към министър-председателя Гълъб Донев ще обсъди частичната военна мобилизация в Руската федерация, провеждането на референдуми в окупираните украински територии и евентуалната ескалация на военния конфликт между Русия и Украйна. Според Гълъб Донев, съществува риск за националната сигурност на страната ни, но няма пряка военна заплаха за България в настоящия момент. Заседанието при премиера е седмица, след Консултативната среща при президента Румен Радев, който посочи че ескалацията на конфликта може да засегне доставките на газ, петрол и задълбочаване на икономическата и социалната криза. Тогава служебният премиер коментира, че правителството подготвя всички системи, които биха могли да бъдат засегнати от военния конфликт. На днешната среща, в която ще участват и представители на службите за сигурност, се очаква Съветът по сигурността при премиера да анализира състоянието на системата за защита на националната сигурност, да изготви оценки и да предложи съответните решения.
След резултатите от проведените в окупираните украински територии референдуми има голяма вероятност 15% от украинската територия да бъде присъединена към Русия, независимо от осъдителните реакции на западните лидери. В Москва отбелязаха резултатите от референдумите на огромен екран на Червения площад с послания "Донецк, Луганск, Запорожие, Херсон - Русия!", съобщи БТА. Агенцията цитира руския посланик във Вашингтон Анатолий Антонов, който посочва в статия в "Нешънъл интерест", че американските политици се заблуждават, ако смятат, че Русия не е готова да защити Крим или териториите, които могат да се присъединят към страната, "на основание свободното волеизявление на народа“. Антонов припомня също, че през октомври се навършват 60 г. от Карибската криза, когато СССР и САЩ са били пред ядрен конфликт. В тази връзка посланикът призовава Русия и САЩ, както и другите ядрени държави да потвърдят в общ документ, че "в ядрена война не може да има победители и тя никога не трябва да бъде започвана".
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е създаден през 2005 г. от най-големия и престижен фестивал за наука – този в Челтнъм, Великобритания...
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май – победата над нацистка Германия през 1945 година във Втората световна война, също предизвиква дебати..
Столичната библиотека ще отбележи празника на библиотекаря, 9 май, с Ден на отворените врати, съобщават организаторите. Специално за празника на площад "Славейков" ще се състои литературно четене с музикална програма. Библиотеката ще покаже на..
През 2025 г. България отбелязва 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, която предшества кирилицата . По този повод..
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва..
В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света..