Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Европейските дни на птиците" учат градския човек как да съжителства с природата

Снимка: pixabay

Жителите на София, Пловдив, Бургас, Варна и Велико Търново отново имат възможността да се включат в наблюдение и заснемане на птици в дивата природа. Повод са Европейските дни на птиците, които се провеждат у нас на 1 и 2 октомври. Инициативата е на международната организация "Bird Life International“, а на местно ниво неин организатор е Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), което за 29-и път организира Европейски дни на птиците у нас.

Поканата за участие е към всички любители на природата, но първото правило, с което природозащитниците запознават хората е как да наблюдават пернатите в природата, без да ги безпокоят. Причината е, че повечето от дивите птици са чувствителни към средата и не умеят да се адаптират навсякъде.

На 1 октомври любители на птиците се събират в Южния парк в София, за да наблюдават земеродното рибарче. В Пловдив пък поканата е към децата, които ще посетят Гребната база, където за тях са организирани игри и състезания. Програмата във Велико Търново на 1 октомври включва излет за наблюдение на птици в парк „Света гора“ от 09:00 до 12:00 ч. За повечето събития е необходима предварителна регистрация на сайта на Европейски дни на птиците, съобразно градовете, в които се провежда инициативата.

По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авторитетна турска медия представя остров Св. Анастасия и комплекса "Акве калиде"

Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..

публикувано на 19.07.25 в 08:00

Народни носии и обичаи от цяла България представят този уикенд в Рибарица

Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..

публикувано на 19.07.25 в 07:00

Над 120 участници във възстановка на битката на Бузлуджа

За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..

публикувано на 19.07.25 в 06:00