Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Промяната в тактиката на Русия буди тревога

Военнослужещ от Национална гвардия на Украйна седи върху унищожен бронетранспортьор в района на Харков, 25 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През изминалото денонощие повече от 40 населени места в Украйна са били атакувани от руските сили. По информация на Генералния щаб на украинската армия, отбраната е отблъснала нападенията в Иванград, Бахмут, Соледар и други. 

Руските части се опитват да се задържат окупираните територии и настъпват към Бахмут и Авдеевка. По информация на украинското разузнаване, руската армия не е изоставила град Херсон, а вместо това го укрепва и се готви за голяма битка в самия град. В интервю пред вестник "Украинска правда", генерал-майор Кирил Буданов от разузнаването твърди, че руските сили се опитват да създадат "илюзията, че всичко е загубено", но в същото време подсилват отбраната на Херсон с нови военни подразделения. 

Продължават ударите по енергийната инфраструктура и жилищни райони. Украински и западни официални представители изказват мнение, че нападенията се ръководят от енергийни специалисти, които знаят точно кои цели ще причинят максимални вреди на украинската мрежа. Промяната в тактиката на Русия буди тревога сред експертите, защото може да създаде нова вълна от бежанци и да утежни още повече състоянието на украинската икономика. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С дъх на море... Ахелой

В четвъртък – остава горещо, но ще има следобедни валежи в планините

В четвъртък , 19 юни,   минималните температури ще са от 16 до 20°, в София – 16°. Преди обяд ще бъде слънчево, но след пладне ще има увеличения на купестата облачност. На места, главно в планинските и източните райони ще превали краткотраен дъжд...

публикувано на 18.06.25 в 19:00

Расте броят на чуждестранните студенти в български университети

Все повече чуждестранни студенти избират български университети и висши училища през последните години, става ясно от запитване на БТА до академичните ръководства. Завишеният интерес се дължи не само на таксите, но и на качеството на обучение и..

публикувано на 18.06.25 в 17:56

Най-добър зимен сезон с над 2 млн. туристи отчетоха от Министерството на туризма

През настоящата година България е имала най-добрия зимен сезон, заяви на брифинг министърът на туризма Мирослав Боршош, позовавайки се на данни за първото четиримесечие, съобщи БТА. За първи път са осъществени над 2 млн. регистрации на..

публикувано на 18.06.25 в 14:28