Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След старателна подготовка на леговището си, мечката Светла се унесе в зимен сън

Снимка: Facebook/BearSanctuaryBelitsa

32-годишната кафява мечка Светла, от парка за танцуващи мечки в Белица, вече спи спокойно зимен сън в бърлогата си. През последните няколко дни, тя е подготвяла много старателно мястото, казват ветеринарите от парка. Те припомнят, че мечката Светла, както и повечето обитатели в Белица, е бивша "танцуваща мечка" и е спасена през 2007 г. В продължение на години тя е била използвана като туристическа атракция в курортите по Черноморието и в цяла България за припечелване на пари и просия. Когато "не работела", тя е била държана окована във вериги в задния двор на "собствениците" ѝ. Откакто е спасена, Светла се адаптира отлично в своя нов дом в Белица.

Новината, че мечката Светла се е унесла в зимен сън, която обиколи социалната мрежа Фейсбук, беше възприета като знак, че скоро идва студът, а с него и зимата. Любопитна подробност е, че когато температурите са по-ниски, сънят на мечките става дълъг и дълбок. В периоди на размразяване мечките спят "повърхностно". Тогава лесно може да се събудят и обикновено са агресивни, като тези, които са били разбудени неволно от човек.

Снимки: Facebook/BearSanctuaryBelitsa


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Природата или човешкото безхаберие са в основата на наводненията по Черноморието

Отиващата към края си 2025 година не остана изключение от черната статистика по отношение на природните бедствия на територията на България. Суша, пожари, а след това последваха и наводненията. И макар след всяко подобно бедствие да се говори за мерки,..

публикувано на 08.10.25 в 10:40

Синоптичната обстановка остава сложна, в Северна България – с оранжев код за валежи

В сряда , 8 октомври, синоптичната обстановка ще остане сложна. През нощта в Дунавската равнина и Лудогорието ще остане дъждовно и на места количествата ще са значителни. В югоизточните райони на страната валежите ще отслабват, и на места..

публикувано на 07.10.25 в 18:15

"Добродетели и религии" няма да се изучава през следващата учебна година

Предметът “Добродетели и религии” няма да бъде въведен от следващата учебна година, съобщи от Пловдив образователният министър Красимир Вълчев, цитиран от БТА. По думите му, продължава работата по изготвянето на програмата за..

публикувано на 07.10.25 в 18:05