Това, което изпращаме, е в топ три на приоритетите на Украйна като искано от нас въоръжение, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов пред bTV. „Списъците са съгласувани с украинската страна и аз мисля, че колегите от Украйна ще останат доволни“, каза министърът. Той подчерта, че на 1 декември списъкът с оръжието за изпращане е внесен в парламента и депутатите трябва да вземат финалното решение. Доставките по никакъв начин няма да ощетят българската армия. В списъците не са включени зенитните комплекси С 300 и самолети, а основно оръжие за сухопътните войски, поясни Стоянов.
В София движението "Майки срещу войната" ще внесат подписка в парламента, в правителството и в президенството с искане България да бъде инициатор на мирни преговори за спиране на военните действия в Украйна, и страната да не се въвлича в конфликта чрез даване на оръжия и изпращане на военни. Сред вносителите са имена с изявени леви политически и обществени позиции.
Няма дипломатическо решение на войната в Украйна, заяви Ирина Шчербакова, съоснователка на руската правозащитна организация "Мемориал". Шчербакова, която получи тазгодишната Нобелова награда за мир, заяви, че няма как конфликтът да бъде уреден по дипломатически път с режима на Путин. Изявлението беше направено в Хамбург при получаването на награда за нейния принос в защита на човешките права в Русия, предава AFP. По думите ѝ в момента единственото решение е военното.
От 5 декември влиза в сила тавана на цената за търговия с руски петрол от 60 долара за барел поставена от ЕС и Г-7. Цената ще бъде актуализирана всеки месец според пазарните показатели. Руският зам.-премиер Александър Новак коментира, че Русия няма да приеме таван на цените, дори ако се наложи да намали производството. Междувременно Еврокомисията информира страните членки в ЕС за новия девети пакет от антируски санкции. Те трябва да бъдат утвърдени до 12 декември и са насочени срещу 180 руски компании, банки, медии и технологични фирми.
През нощта облачността ще е значителна, на места в западната половина от страната с валежи от дъжд, повече по количество в централните райони. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 9°. В събота облачността ще се задържи..
На Разпети петък - най-тъжния ден за християните, Богослужението припомня страданията, разпятието и смъртта на Иисус Христос заради вината и греховете на човечеството. Службата в митрополитския катедрален храм "Св. Неделя" в София беше оглавена от..
Търговище е домакин на поредното издание на състезанието по ориентиране за Купа "Великден". За дните от 18 до 21 април в града се събраха около 500 състезатели от България, Швейцария, Румъния, Молдова и Украйна. Надпреварите са на средна и дълга..
" Дълбоко съм натъжен от кончината на Негово Светейшество – истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството ." Това..
На последния си Великден папа Франциск се появи пред вярващите с омофор, получен като дар при посещението си у нас през 2019 г. Омофор произлиза от..
В "България днес" на 22 април слушайте: 02:33 - Актуална информация от България и света 10:25 - Прогноза за времето у нас и по света 17:08 -..