В Сирия, оцелелите след разрушителното земетресение живеят в страх, спят навън при минусови температури без годна вода за пиене. В интервю за БНТ, д-р Мохамед Алибрахим - лекар от Центъра за спешна медицинска помощ в София разказва от Алепо, как холерата се разпространява наравно с глада, страха и несигурността, които разкъсват страната вече 12 години. По думите му, сирийският народ се е мобилизирал в тези тежки условия, за да осигури хранителни продукти и одеяла на пострадалите, но има недостиг на лекари, медицински сестри и парамедици. На 16 февруари, български военно транспортен самолет "Спартан", натоварен с близо 4,5 тона хуманитарна помощ на борда, кацна на летището в Бейрут, Ливан, откъдето бе придвижена със сухоземен транспорт до Сирия. От Ливан самолетът се отправи към Турция и прибра медицинските екипи от ВМА, които в продължение на десет дни оказваха помощ на пострадалите в югоизточната ни съседка, също пострадала от земетресенията. След 11 дена неуморна работа сред отломките, и българските пожарникари, участвали в спасителна мисия в Турция се завърнаха в България. Там се включват близо 80 българи спасители от главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Междувременно ново земетресение с магнитуд 5,1 по Рихтер е разтърсило снощи турската провинция Хатай, в югоизточната част на страната, съобщи Aljazeera. Източникът се е намирал в морето на дълбочина девет километра, на пет километра от брега. Според информация на турската правителствена служба за управление на извънредни ситуации (AFAD), на 6 февруари Турция е била разтърсена от няколко опустошителни земетресения, последвани от 1891 вторични труса. По думите на ръководителя на европейския офис на СЗО Ханс Клуге, земетресенията в Турция и Сирия са едни от най-тежките природни бедствия сполетели региона от един век насам. По последни данни, жертвите са над 42 000 души. Спасителите продължават да откриват оцелели в руините, като последните са двама мъже в провинция Хатай, прекарали 261 часа под отломките.
Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация "Амалипе". По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13 срещу 14 януари ...
Във вторник, от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България и Родопите, където на места ще превалява слаб сняг, а в крайните югоизточни райони - дъжд. Ще е..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
В галерия "Мисията" към Държавния културен институт официално беше открита международната изложба "Vibration. The fluid movement of a human..