Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев: Нуждаем се не само от стратегия за спиране на войната в Украйна

Снимка: president.bg

"Нуждаем се не само от всеобхватна стратегия как да бъде спряна войната на Русия срещу Украйна, но и как да бъде спечелен мирът след това". Това заяви държавният глава Румен Радев на срещата на върха на страните от формата Б9 във Варшава.

Според Радев фокусът трябва да е върху постигането на рационален баланс между военни, икономически и дипломатически инструменти. Той подчерта, че продължаващата война на Русия срещу Украйна увеличава заплахата за мира, сигурността и стабилността не само на нашия регион, а и на цяла Европа.

"Конфликтът поставя на изпитание вече над година социалните и икономическите системи на европейските държави и налага търсенето на нови сигурни маршрути за доставки на енергийни и други ресурси за справяне с кризата", подчерта Радев. Той отбеляза, че влошената среда за сигурност изисква и реални действия за укрепване на националния отбранителен капацитет на отделните страни-членки на НАТО, който да допринася за общата сигурност. България оказва в рамките на своите възможности подкрепа за Украйна и ще продължи да подкрепя международните усилия в търсенето на устойчиво решение на войната в Украйна, изтъкна президентът.

Във формата за политически диалог, обединяващ страните членки на НАТО България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша, тази година участваха президентът на САЩ Джо Байдън и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Всеки трети българин е енергийно беден

Трийсет процента от българите или 1,8 милиона души попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди,..

публикувано на 30.05.25 в 10:43

МВнР: Затварят за 48 часа източната част на околовръстния път на Солун

Външното ни министерство предупреждава българските граждани, че източната част на околовръстния път на гръцкия град Солун ще бъде затворена за 48 часа от утре, съобщава БТА.  От 09:00 ч. на 31 май дирекция “Пътна полиция” в гръцкия град ще..

публикувано на 30.05.25 в 09:06

Форум в Русе за ползите от приемането на еврото

Конференция, посветена на ползите от приемането на страната ни в еврозоната, ще се проведе днес в Русе, съобщава БТА. В организирания от Областната администрация бизнес форум "Ползи и перспективи от въвеждането на еврото в България"  ще участват..

публикувано на 30.05.25 в 07:25