Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два пъти повече чужденци избират българските университети

Снимка: БГНЕС

Двойно – от 4% на 8%, се е увеличил броят на чужденците, които учат висше образование в България през 2022 г. спрямо 2013 г. Това показват данни от Националната карта на висшето образование в България. Страната ни е първенец в ЕС по дял на чуждестранните студенти по медицински специалности, а именно 58%, предаде репортерът на БНР Андрей Борисов. 

Други предпочитани от чужденците специалности са стоматологията, ветеринарната медицина, музикално и танцово изкуство, корабоплаване и авиация. Най-много са младежите от Италия, Индия, Великобритания, Гърция, Япония, САЩ. В България ги привличат високото качество на преподаване и ниските цени. Таксите за студенти от ЕС са от 300 до 1900 евро на година, а от трети страни – от 1800 до 4000 евро. 

Трудности срещат студентите от трети страни, те са свързани главно с процеса на издаването на визата, който понякога продължава до 4 месеца и студентите се отказват. Затова от Националното представителство на студентските съвети в България призовават управляващите за намаляване на административните тежести.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

София остана блокирана без наземен градски транспорт

Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт. Редовно работи..

публикувано на 14.05.25 в 09:58

Президентът: Мнозинството крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа

В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45