Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата за спасяването на българските евреи – част от форум в Ню Йорк

Консул Ангел Ангелов на форум в Ню Йорк
Снимка: Генер.консулство Ню Йорк

Холокостът, спасяването на българските евреи и предприетите от България мерки за предотвратяване и противодействие на съвременни прояви на антисемитизъм и етническа нетолерантност бяха в центъра на изказването на генералния консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов на форум, организиран от Адвокатската асоциация на Ню Йорк (New York City Bar Association). Събитието беше посветено на отражението на Холокоста и проявите на антисемитизъм в исторически и съвременен план, а нашият дипломат беше сред основните докладчици в него.


New York City Bar Association, основана през 1870 г., е доброволна асоциация на адвокати и студенти по право. От 1896 г. седалището на организацията е в забележителна историческа сграда на 44-та улица, между Пето и Шесто авеню в Манхатън. Днес асоциацията е с над 23 000 членове, а една от основните ѝ мисии е да насърчава и да поддържа върховенството на закона и достъпа до правосъдие за по-справедливо общество. В дългата си история организацията е отстоявала редица обществени и правни каузи, сред които и защитаваните от Мартин Лутър Кинг граждански права на афроамериканците в Америка.


На форума за Холокоста генералният ни консул Ангел Ангелов е засегнал темата за спасяването на българските евреи и за стъпките, предприети от българското правителство в днешно време за предотвратяване и противодействие на съвременните прояви на антисемитизъм, расизъм и нетолерантност, научаваме от фейсбук страницата на Генералното консулство на България в Ню Йорк. Той е информирал участниците за събитията, които дипломатическата ни мисия организира в памет на жертвите на Холокоста и в годината, в която отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, като ги е поканил да присъстват на насрочената за 24 април т.г. прожекция на документалния филм „Въпрос на оцеляване“ на режисьора Елка Николова. 

Снимки: Генерално консулство на България в Ню Йорк

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Млади български творци от Лос Анджелис с изложба в генералното ни консулство

Три месеца след като тракийските съкровища бяха експонирани във вила "Гети" в Лос Анджелис, децата от Българско училище "Св. св. Кирил и Методий" в Града на ангелите отново показаха, че историята на траките продължава да ги вдъхновява, информира..

публикувано на 01.06.25 в 09:43

Български деца по стъпките на унгарския приятел на България Ласло Наги

По повод 100-годишнината от рождението на Ласло Наги, ученици от Българското училище за роден език в Будапеща посетиха два значими за унгарската култура града - Исказ и Папа, съобщават от просветното средище в своята фейсбук страница .  И..

публикувано на 31.05.25 в 19:52

Във Виена Теодор Ушев превръща конспирацията в изкуство

Изложбата "Знаеш ли, че...? Теории на конспирацията" на мултидисциплинарния артист Теодор Ушев ще бъде открита на 4 юни в Българския културен институт "Дом Витгенщайн" във Виена, съобщава БТА. "Във времена, в които военните конфликти се..

публикувано на 29.05.25 в 18:33