Холокостът, спасяването на българските евреи и предприетите от България мерки за предотвратяване и противодействие на съвременни прояви на антисемитизъм и етническа нетолерантност бяха в центъра на изказването на генералния консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов на форум, организиран от Адвокатската асоциация на Ню Йорк (New York City Bar Association). Събитието беше посветено на отражението на Холокоста и проявите на антисемитизъм в исторически и съвременен план, а нашият дипломат беше сред основните докладчици в него.
New York City Bar Association, основана през 1870 г., е доброволна асоциация на адвокати и студенти по право. От 1896 г. седалището на организацията е в забележителна историческа сграда на 44-та улица, между Пето и Шесто авеню в Манхатън. Днес асоциацията е с над 23 000 членове, а една от основните ѝ мисии е да насърчава и да поддържа върховенството на закона и достъпа до правосъдие за по-справедливо общество. В дългата си история организацията е отстоявала редица обществени и правни каузи, сред които и защитаваните от Мартин Лутър Кинг граждански права на афроамериканците в Америка.
На форума за Холокоста генералният ни консул Ангел Ангелов е засегнал темата за спасяването на българските евреи и за стъпките, предприети от българското правителство в днешно време за предотвратяване и противодействие на съвременните прояви на антисемитизъм, расизъм и нетолерантност, научаваме от фейсбук страницата на Генералното консулство на България в Ню Йорк. Той е информирал участниците за събитията, които дипломатическата ни мисия организира в памет на жертвите на Холокоста и в годината, в която отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, като ги е поканил да присъстват на насрочената за 24 април т.г. прожекция на документалния филм „Въпрос на оцеляване“ на режисьора Елка Николова.
Снимки: Генерално консулство на България в Ню Йорк
Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..
"Животът на музиканта е много хубав, ако успяваш да го живееш както искаш и с музиката, която искаш, а не с тази, която пазарът ти налага" – вярва барабанистът Иван Димов. Музикалната му кариера е свързана с две емблематични български групи, създадени..
В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат..