Сред тропическия рай на остров Хайнан, в Китай, Яница Стаменова и Василена Василева от пловдивската Академия за музикално танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" (АМТИИ) откриха I Международен културен фестивал на розата в гр. Саня, с българската народна песен "Бре, воденичарю". На сцената зад българките, китайци от Провинциалния състав за песни и танци на Хайнан потропваха нашенско хоро.
Сред акцентите на празника на розата, който се проведе от 9 до 13 април, наред с изпълненията на български фолклорни песни и хора, беше и българска културна изложба. По време на официалната церемония временно управляващият българското посолство в Пекин Ивайло Йорданов отправи покана към китайските туристи да посетят България за предстоящите фестивали на розата в Карлово и Казанлък.
Младите народни певици Яница и Василена бяха заснети във видео, публикувано в местната социална медийна платформа в Саня и Фейсбук профила на АМТИИ. По думите на Василена, изпълнението на народната песен на откриването на форума силно е впечатлило над хилядата зрители в залата. "Представители на различни държави и посетители непрекъснато искаха да се снимат с нас", отбелязва талантливото момиче, което изучава 2-ра година специалността "Изпълнителско изкуство – народно пеене" в пловдивската академия. На фестивала в Китай, освен български народни песни, момичетата представят и няколко кратки програми с хора, характерни за различните фолклорни области на България. „По време на нашите изпълнения идваха много туристи, които играеха заедно с нас", отбелязва Яница, студентка 4-та година в специалността "Дирижиране на народни състави" в АМТИИ.
Момичетата са заснети на специална фотосесия в най-големия розов парк в Азия – китайската Розова долина, предпочитано място за сватбени снимки.
За успешното представяне на българската култура в Саня съдейства Чангцинг Джанг, председател на департамент „Китай“ на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, който организира и финансира едномесечния престой на Яница и Василена в Китай.
Съставила: Дарина Григорова
Снимките и видеото са предоставени от Sanya Media and Film GroupВ Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт...