Сред тропическия рай на остров Хайнан, в Китай, Яница Стаменова и Василена Василева от пловдивската Академия за музикално танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" (АМТИИ) откриха I Международен културен фестивал на розата в гр. Саня, с българската народна песен "Бре, воденичарю". На сцената зад българките, китайци от Провинциалния състав за песни и танци на Хайнан потропваха нашенско хоро.
Сред акцентите на празника на розата, който се проведе от 9 до 13 април, наред с изпълненията на български фолклорни песни и хора, беше и българска културна изложба. По време на официалната церемония временно управляващият българското посолство в Пекин Ивайло Йорданов отправи покана към китайските туристи да посетят България за предстоящите фестивали на розата в Карлово и Казанлък.
Младите народни певици Яница и Василена бяха заснети във видео, публикувано в местната социална медийна платформа в Саня и Фейсбук профила на АМТИИ. По думите на Василена, изпълнението на народната песен на откриването на форума силно е впечатлило над хилядата зрители в залата. "Представители на различни държави и посетители непрекъснато искаха да се снимат с нас", отбелязва талантливото момиче, което изучава 2-ра година специалността "Изпълнителско изкуство – народно пеене" в пловдивската академия. На фестивала в Китай, освен български народни песни, момичетата представят и няколко кратки програми с хора, характерни за различните фолклорни области на България. „По време на нашите изпълнения идваха много туристи, които играеха заедно с нас", отбелязва Яница, студентка 4-та година в специалността "Дирижиране на народни състави" в АМТИИ.
Момичетата са заснети на специална фотосесия в най-големия розов парк в Азия – китайската Розова долина, предпочитано място за сватбени снимки.
За успешното представяне на българската култура в Саня съдейства Чангцинг Джанг, председател на департамент „Китай“ на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, който организира и финансира едномесечния престой на Яница и Василена в Китай.
Съставила: Дарина Григорова
Снимките и видеото са предоставени от Sanya Media and Film GroupМилена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един..