Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата, посещавана от Васил Левски в София, е отворена за посетители

4
Снимка: Столична община

През февруари тази година се навършиха 150 години от гибелта на един от най-великите българи, отдал живота си за свободата на Отечеството – Васил Левски. А днес, 18 юли, когато отбелязваме рождението му, отново намираме повод да се замислим, дали знаем достатъчно за Апостола на Свободата. За своя кратък житейски път, тъй като загива едва на 35 години, Васил Левски оставя диря буквално във всяко кътче на България. Удивително е как и до ден днешен в градове и села се пазят като светиня местата, в които отсядал и събирал свои съмишленици.

Повечето от тях са красиви възрожденски къщи, където издирваният и преследван като враг на цялата Османска империя Левски намирал убежище. В повечето от тези къщи, превърнати днес в паметници на културата, откриваме таен вход и скривалище, които сякаш сами говорят за драматичните събития преди Освобождението. В столичния квартал „Бенковски“ също откриваме едно от тези места, дали подслон на Апостола при пребиваването му в Софийско, където сформирал местен революционен комитет.

Сградата се намира на улица „Веле Митров“ и е със статут на недвижима културна ценност. Любопитното е, че в тази къща през 1871 г., в тогавашното село Биримирци, а днес кв. „Бенковски“ на София, пристига Васил Левски и нощува в дома на Веле Митров. Там, заедно със своя приятел отец Генадий Ихтимански – игумен на Драгалевския манастир, събира родолюбиви селяни от Биримирци и Обрадовци и основава Биримирски таен революционен комитет. Днес в къщата е подредена музейна сбирка, която носи духа на ХVІІІ и ХІХ в.


Сградата е едноетажна, с характерно за българския селски бит от този период разпределение, с площ 73 кв.м. Формата е правоъгълна, състои от две преходни помещения – „соби“, с еднаква площ. През входната врата се влиза в дневното помещение. Покривът е четирискатен, с дървена носеща конструкция. Самата сграда на ул. "Веле Митров" № 8 винаги е предизвиквала интерес сред минувачите, защото според някои изследователи, това е единствената предосвобожденска жилищна сграда, запазена до днес в столицата.

Дълги години тя останала недостъпна за посетители, заради липсата на средства за укрепване и реставрация. Все пак с усилията на кмета на район „Сердика“ инж. Тодор Кръстев и на председателя на местното читалище Цецка Тонева къщата оцелява през годините. Неотдавна, Столичният общински съвет реши да се отпуснат около 200 хил. лева за нейния ремонт и реставрация. 


Работата не закъснява, но възстановяването на постройката от ХVІІІ в. се оказало нелека задача, защото днес липсват материалите, които се използвали в строителството по онова време. Наложило се да се търсят запазени стари керемиди за покрива и специалната глина, с която по това време са измазвали пода в жилищните сгради.

Днес, благодарение и на личните дарения на жителите на района, къщата вече е преобразена във вида, в който е била, когато тук е идвал Левски по комитетски дела. Сега, в деня на 186-годишнината от неговото рождение, тя отваря врати за всички желаещи да се потопят в историята, свързана с Апостола и неговото дело.

„Надявам се да успеем да я направим част от Музея на София, и да бъде включена в туристическите забележителности на столицата – отбелязва кметът на р-н „Сердика“ Тодор Кръстев, в интервю за Радио България. – Къщата е много ценна с това, че тъкмо тук се е намирал единственият, основан от Левски революционен комитет в София. Целта ни е и повече хора да знаят за това и когато учениците се върнат в училище през есента, се надявам от различни училища в София да ни посещават. Къщата-музей на Васил Левски в кв. „Бенковски“ е с много хубав двор, със старинна чешма и възстановена плътна ограда. Тук ще може да се провежда и своеобразна историческа разходка, особено ценна за учениците. За тях ще организираме викторини, като стремежът е мястото да става популярно и привлекателно особено за най-младите хора в София. Заповядайте!”

Снимки: Столична община

По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17