Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панаир на киселото мляко в Разград популяризира народните традиции

Фестивал на киселото мляко, Разград
Снимка: БГНЕС

“Разград отново се превръща в столица на киселото мляко”, обяви зам.- кметът на общината Добрин Добрев по повод откриващия се днес 21-ви Панаир на киселото мляко. Идеята на форума е да популяризира народните традиции на етнографската група капанци, свързани с приготвянето на неповторимото по вкус и консистенция кисело мляко.  

В тридневната програма на панаира са включени множество събития – конкурс за най-добър производител на млечни продукти “Баш Майстор”, избор на Кралица на киселото мляко сред представителките на танцовите състави във вечерните концерти, забавното състезание “Да правим таратор, а не терор!”, детски пленер и много други.  

За първи път ще се проведе състезанието за смелост “Чушката люта, пак люта, и аз съм, либе, кат нея!” за надяждане с пиперливия зеленчук и погасяване на пожара с кисело мляко.

По време на атрактивното събитие Разград ще бъде посетен и от делегации от градове-побратими – румънския Кълъраш и турските Авджълар и Одунпазаръ.

Вижте още:

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Традицията на давулджиите или кой буди мюсюлманите по време на Рамазан

Денят Арифе е последният от свещения за мюсюлманите месец на постите Рамазан. В исляма това е най-благодатният месец от годината, свързва се с 30-дневните строги лишения – "оруч". Храненето и пиенето на течности и вода става само преди изгрев и след..

публикувано на 09.04.24 в 11:30

Кукери, старци, бабугери, чауши … село Турия е домакин на маскарадни игри

Подбалканското село Турия посреща над хиляда участници в маскарадните игри "Старци в Турия“. В тазгодишното издание на фестивала на 30 март ще се включат 28 кукерски групи от цяла България. Ежегодно събитието привлича хиляди гости от страната и..

публикувано на 30.03.24 в 07:10

Демоничният конник св. Тодор

"В обширен регион в Северна България конникът св. Тодор се възприема като демоничен персонаж. Народните определения за него звучат по следния начин: овампирчен , вкаракончен или таласъмлия светец… Той посещава забранените през този период..

публикувано на 23.03.24 в 04:30