Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите гласуваха държавния бюджет на среднощно заседание

Снимка: Ани Петрова

Народното събрание прие окончателно държавния бюджет на 21 часово заседание, завършило днес в 5,41 ч. Той е изработен при заложени макроикономически показатели 1,8% растеж на икономиката и 8,7% средногодишна инфлация. Вчера обаче, Българската народна банка намали прогнозата си за растеж на БВП на 1%.

“Бюджетът е в първоначално зададените параметри - с 3% дефицит, със сериозна капиталова програма, с преразпределение на част от капиталовите разходи към допълнително заплащане в размер на около 300 млн. лв.”, коментира финансовият министър Асен Василев. Според него фискалните мерки в голямата си част са запазени така, че да се съберат приходите. 

Заплатите на служителите във фирмите с персонал над сто души ще се превеждат задължително по банков път, решиха депутатите. Не се заплащат такси, когато са за сметка на получени средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социално осигуряване и социално подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти. Сметката за основни операции се обслужва безплатно”, обясни депутатът Венко Сабрутев.

Не беше приета идеята клиент, който не получи касов бон в заведение, да може да си тръгне от заведението, без да плати сметката. Депутатите обаче запазиха 9-процентната ДДС ставка за ресторантьорския бранш до края на годината. 

Друг текст предвижда фирмите, регистрирани по ДДС с касови наличности над 50 хил. лв. да ги декларират на всеки три месеца. Целта е намаляване на сивата икономика и да не се допуска прекалена административна тежест за бизнеса, обясни депутатът Мартин Димитров.

МВР, ДАНС, НОИ и други министерства и ведомства ще получат средства, с които да увеличат заплатите на служителите си. За БНР също са осигурени допълнителни средства – с 1,5 млн. лв. повече от предложените от финансовото министерство. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 38

В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..

публикувано на 13.02.25 в 12:00
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната обсъжда в Брюксел дългосрочната подкрепа за Украйна

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..

публикувано на 13.02.25 в 06:35

Климатологът проф. Георги Рачев: Състоянието на въздуха ни прави равни

Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..

публикувано на 13.02.25 в 06:10