Мечката има нужда от покоя на дивите гори. В това отношение Национален парк "Централен Балкан" и околностите предлагат чудесни условия на този хищнически вид. Напоследък обаче случаите, в които мецаните напускат естествената си среда зачестяват. Поредният сигнал е от габровското село Жълтеш, където дивото животно се появило посред бял ден и пресякло невъзмутимо оживения път между Габрово и Трявна в района на населеното място.
"Изключително интересно е да видим как тези видове изминават много големи разстояния в рамките на един ден или сезонни миграции за търсене на храна. Така, ако днес сме видели една мечка на едно място, утре вече тя може да е в съседното населено място или дори да премине билото на Балкана. Така се създава впечатление, че мечките са много и навсякъде, а всъщност много често се вижда една и съща, в един по-широк район" – обясни Яница Иванова, експерт в дирекцията на Националния парк "Централен Балкан" в интервю на Велина Махлебашиева от програма "Хоризонт" на БНР.
Сигналите за "мечи набези" върху кошери и домашни животни, зачестяват в цялата страна. Все по-често в ранната пролет мецаните слизат в планинските села и се срещат "очи в очи" с местните хора. Една от причините е, че събуждайки се от зимен сън във високата планина, мецаните са гладни и решават да потърсят препитание по-близо до хората. Но не само:
"През размножителния период май-юни месец, женските които имат малки мечета, както и младите мъжкари, избягват срещи с възрастните по-зрели мъжки мечки, защото те са готови дори да ги убият в желанието да копулират с женската. Затова ние призоваваме хората да не оставят храна и хранителни отпадъци. Започнала веднъж мечка да се храни близо до човек, тя го асоциира с храна и оттам насетне е трудно на институциите да се справят с проблема. В социалните мрежи се появиха клипове, в които хората оставят храна на мечките, наричайки ги "горките гладни изгубени беззащитни животни". Но не, те не са такива. Все пак това е диво животно", казва Яница Иванова.
Отстрелът е краен вариант. В България мечката е защитен вид от 1992 година, но когато се докаже, че конкретен вид няма никакъв страх от човека и представлява риск, има и такава процедура.Междувременно жителите на Жълтеш разчитат, че ще бъдат взети предпазни мерки и мечката ще бъде преместена в естествения ѝ хабитат.
"Преместването на мечките е едно от възможните решения. Когато има сигнал за проблемна мечка се сформира екип за бързо реагиране. Целта на преместването е мечката да бъде максимално отдалечена от мястото, където е свикнала да намира храна. Но ако твърде дълго време животното се е хранело близо до човек, този метод не винаги работи" - предупреждава Яница Иванова.
Тази пролет, при друг случай, подобен на този в село Жълтеш, в Габровска област мечка беше уловена и преместена на територията на "Централен Балкан", на възможно най-отдалечената локация от населеното място, което тя е посетила. Но изглежда навиците на животното да е в близост до хората не го задържаха за дълго далеч от тях и скоро то се появи в населените места край Ловеч и Троян.
Вижте още :
Съставил: Венета Николова /по материал на Велина Махлебашиева от БНР- „Хоризонт“/
Снимки:Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Снежната..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски" – София, съобщи прессекретариатът на държавния глава. По Конституция президентът има правомощията..
Летище София работи нормално при зимни условия, съобщи БТА. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Самолетите се третират против обледеняване. Желателно е пътниците е да идват на съответния терминал на..
Три протеста ще се проведат в столицата днес. От 17 ч. тази вечер от 17.00 ч. от църквата "Света Неделя" ще се проведе Луковмарш в памет на смятания за..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
"Траки, вино и култура" – е темата на семинар в археологическия комплекс "Долината на тракийските царе" близо до Казанлък, който събира на 22..