Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виена търси доброволци за четене на роден език, включително български

Снимка: БГНЕС

За да поощри многоезичието, общинската управа на австрийската столица търси доброволци, които да четат на учениците в началните класове на майчиния им език. Над 80% от жителите на Виена говорят два или повече езика. В момента в 20 виенски училища са ангажирани около 80 доброволци, които участват в проекта.


Изследване, проведено през тази година от института SORA, показва, че жителите на Виена подкрепят говоренето на чужди езици. 2/3 от анкетираните са заявили, че не само владеенето на немски език, но и насърчаването на многоезичието е важна мярка за социална интеграция, информира Международният офис на Община Виена в София. 


Австрийската столица работи по проект "Наставници по четене на роден език" и търси доброволци за 19 различни езика. Повече от половината студенти във Виена говорят два или повече езика. Нужни са доброволци за четене на майчиния си език, особено тези с познания по арабски, босненски, хърватски, македонски, сръбски, чеченски, турски и украински. В проекта могат да се включат и хора, владеещи български и немски език като родни.


Задачата на всеки доброволец е веднъж седмично да чете на децата приказки, детски книжки и стихчета за около час или да разглежда заедно с тях книжки с картинки. Преди да започне, всеки доброволец посещава подготвителен семинар. Проектът се изпълнява от общинския отдел за интеграция съвместно с виенската Дирекцията по образование и виенските книжарници. 

Снимки: БГНЕС, Ани Петрова, Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 13 май 2025 г.

В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света 15:40 - Какво "казва" президентът с предложението си за референдум за въвеждане на еврото у нас?..

публикувано на 13.05.25 в 19:00

Президентът: Мнозинството крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа

В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45