Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенци не са доволни от качеството на въздуха в крайдунавския град

Снимка: БГНЕС

Гражданите, живеещи в централните градски квартали на Русе, са недоволни от качеството на атмосферния въздух – показва проучване на Екосдружение "Дишай, Русе", проведено чрез анкета в социалните мрежи. Русенци съобщават най-често за "химичен коктейл", който изключва като замърсители запалените стърнища от Румъния и битовите замърсители. Замърсяването се усеща предимно в нощните часове, когато липсва контрол от отговорните институции.

"Според анкетираните институциите в Русе не правят достатъчно и не успяват да контролират потенциалните замърсители, за да решат дългогодишния проблем. Затова гражданите призовават за кардинални и радикални мерки – непрекъснат мониторинг, солидни глоби и затваряне на предприятията, докато не гарантират спиране на замърсяването извън производствените си сгради. Всички мерки трябва да бъдат ефективни, а не формални", казва Мира Душкова, член на Управителния съвет на екосдружението, цитирана от БТА.

Качеството на въздуха е болна тема за жителите на град Русе, който до 1991 година беше редовно обгазяван в резултат от дейността на завод в румънския град Гюргево. Това предизвика завишаване броя на болните от българската страна на река Дунав и беше повод за масови общоградски протести. След това множество протести имаше и заради силни замърсявания в резултат на дейността в града на френския завод за авточасти „Монтюпе“, който отнесе солени глоби, а по-късно беше придобит от канадска компания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

КНСБ: Каскада от протести, ако не бъде приет държавният бюджет

"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..

публикувано на 09.01.25 в 17:45
Галин Цоков и Олеся Илашчук

В Украйна ще продължи изучаването на български език

Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...

публикувано на 09.01.25 в 17:39

Премиерът призова парламентът да уреди законово статута с името на БПЦ

"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При съобразяване с принципите на правовата държава и разделението на властите, решението на въпроса с..

публикувано на 09.01.25 в 11:34