Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БАБХ започна есенната ваксинация на лисиците

Снимка: БТА

От 4 ноември 2023 г., Българска агенция по безопасност на храните започва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс, съобщи БНТ като цитира БАБХ.

Ваксинацията, която ще обхване 50-километровата зона, в общо 23 области ще се осъществява чрез специално оборудвани самолети и на ръка.

Кампанията по ваксинация ще продължи през целия месец ноември, като самолетните пръскания ще се определят и ще зависят от атмосферните условия.

Ваксинацията е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. Стратегията на България за превенция и изкореняване на заболяването включва орална ваксинация на лисици и ежегодна ваксинация на кучета.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Съвет на ректорите на висшите училища в Република България

Съветът на ректорите предлага да се създадат Дунавски университетски алианси

Създаване на Дунавски университетски алианси предложи председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова на форума "Дни на България в Кечкемет, Унгария“. Идеята е те да включват два и повече университета в държавите, през които тече..

публикувано на 17.10.25 в 13:58

По съседски: Събития с балкански адрес

Ще отпаднат роуминг тарифите с ЕС за Албания и Черна Гора През 2026 г. роуминг тарифите между Албания и ЕС ще отпаднат напълно, каза при посещението си в Тирана на 13 октомври председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен...

публикувано на 17.10.25 в 10:50

В БНР връчват първите национални награди “Тийн тайм”

Първите национални награди "Тийн тайм" ще бъдат връчени тази вечер в Първо студио на Българското национално радио. Кампанията е инициирана от едноименното предаване на програма "Христо Ботев" на БНР и се осъществява с подкрепата на Регионалния Център..

публикувано на 17.10.25 в 07:00