Алманах "Родолюбец" е сборник с текстове, създадени от наши съвременници - българи зад граница, живеещи в историко-културните области Бесарабия, Таврия и Крим. Но това е много повече от едно зелено книжно томче, защото в него са събрани силни думи на обич и привързаност към родината на предците и примери за това, как българският дух е жив и се предава от поколение на поколение дори далеч извън страната ни. Всъщност този сборник, създаден преди 33 години, като трибуна за бесарабските българи, днес се превръща в траен и авторитетен алманах за творчество, написано и от други българи по света.
И ето, че след десетото по ред юбилейно томче от пандемичната 2021г., сега идва ред на XI издание, което пък е свързано и с честването на 33-ата годишнина от основаването на Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таварийските българи "Родолюбец". А през годините дружеството се стреми да разшири контактите с нашите сънародници от Украйна, Молдова, Русия, Казахстан и др. държави. Негова мисия е да поддържа внимание и уважение към тези сънародници като към пазители на българския дух, въпреки трудностите в държавно-политически и социален план. Агенция за българите в чужбина също е подкрепяла "Родолюбец" през годините.
Редактор на новия XI брой е поетесата Таня Танасова, бесарабска българка която отдавна живее в страната ни. С особено внимание тя подхожда към раздела за литература - в него за първи път участват автори от общо 7 държави. "Това издание разшири своят поглед и към българските общности в Албания, Унгария, Русия, Украйна и в други страни. Те допълват палитрата на българската душа, правят я по-ярка, по-устойчива" – казва Таня Танасова в интервю за Радио България:
В алманах "Родолюбец" първите страници винаги се списват от членове на Дружеството и разказват за неговата дейност, част от която е посредничеството за изпращане на студенти, които да учат в България, както и на преподаватели, делегирани от МОН да работят при бесарабските българи. В Алманаха могат да се прочетат много спомени, разкази, наблюдения на местни автори - бесарабски и таврийски българи. Томчето се ползва най-много като наръчник за учителите по български и литература извън страната, а и от всички хора, културни дейци, които се интересуват от темите и проблемите свързани с бесарабските българи.
"В България също, който иска да научи повече за бесарабските българи, може да научи много от нашия Алманах. Публикуваме често материали на българските дружества - за тяхната дейност, за неделните си училища, за интересни наши съвременници" – казва Таня Танасова:
"Личността, на която е посветен новият брой на Алманаха е Тончо Василев. Той е инициатор на дейността на дружеството и сега навършва 90 години. Бил е в редколегията, а и е бил председател на нашето дружество. Но има и още една личност, която трябва да споменем - проф. Михаил Дихан, много голяма личност сред българите в Бесарабия. Той живееше в Одеса, беше необикновен човек, а сега в неговата къща в родното му село Благоево ще има музей. Необичайно явление беше и Гана Пенева, тя беше актриса във Велико Търново, но в един момент, когато научава за бесарабските българи, така се запалва по тази тема, че отива да живее сред тях. Тя остана там доста години и дори смени фамилното си име на Бесарабска Таврийска и прави много интервюта и материали за местните телевизия и радио. Тя обаче ни напусна малко преди да излезе от печат Алманаха, но той съдържа нейни материали, които тя последно ни беше изпратила."
Редакторът Таня Танасова казва, че приветства всеки един сънародник зад граница, дръзнал да пише на родния български и да изпрати свое творчество до редакцията на "Родолюбец".
"Това е много важно, за да не прекъсват връзката с България, но е много важно и за България, защото това са едни хубави послания към всички нас в родината. Надделява над всичко това колко силно ние обичаме България. Може за местните българи да звучи наивно, патетично, но нашата любов към страната ни е много искрена и идва от сърцата ни, затова - защо да не си го кажем? А България има нужда от обяснение в любов. Нашето мило отечество не е виновно, когато към него се изсипват остри думи и обвинения за днешното състояние на страната. Но мисля, че България заслужава само хубави думи, а зависи от нас самите да живеем с повече разум и с повече достойнство."
Снимки: Гергана Манчева
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
От Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина съобщиха във Фейсбук, че през 2025 година ще се проведе Четвърта среща на ръководителите на..
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество „Българите в Албания“ – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо..
Ученици от Първо българско училище “Св. св. Кирил и Методий” в Ковънтри участваха в обичая коледуване. “Нашите къщи бяха благословени от коледарите на..