Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клаус Йоханис: Най-добре е Румъния и България да влязат заедно в Шенген

Снимка: Facebook /Klaus Iohannis

Най-добрият вариант е Румъния и България да влязат заедно в Шенгенското пространство и "към това са насочени всички преговори и всички опити да бъдат убедени онези, които имат резерви по този въпрос“. Това заяви днес по време на визитата си в Белгия румънският президент Клаус Йоханис на съвместна пресконференция с белгийския премиер Александър де Кро, предаде БТА.

Думите на Йоханис идват след като в публикувано вчера интервю за агенция "Блумбърг" румънският премиер Марчел Чолаку каза, че Букурещ може да обмисли отделяне от усилията на България за членство в Шенген, ако се очертае, че така преговорите ще доведат до по-добър резултат.

"Няма никакви индикации, че България и Румъния вървят по различни писти за Шенген", заяви днес премиерът Николай Денков, който отговаряше през Фейсбук на въпроси по актуални теми на граждани."Тази оценка (на Марчел Чолаку - бел.ред.) е само за вътрешна употреба в Румъния. Имаме изпълнение по нашите ангажименти за върховенството на закона, имаме изключителен напредък по охраната на границите. Трябва да вървим заедно за Шенген, защото трябва да решаваме общите си проблеми с Румъния. Няма никаква причина да се обсъжда такова разделяне", заяви Денков.

Австрия блокира влизането на Румъния и България в Шенген, а Нидерландия - на България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41