Ръстът на брутния вътрешен продукт у нас, през третото тримесечие на 2023 г. , се забавя на годишна база, докато на тримесечна темпът на растеж се запазва, показват данните на Националния статистически институт.
През третото тримесечие БВП нараства с 1,7% спрямо същия период на м.г. и с 0,4%, спрямо второто тримесечие на 2023 г. Освен това, крайното потребление регистрира ръст от 6,1%, но износът на стоки и услуги намалява със 7,8%, а вносът им спада със 7,5%.
Според експресните оценки на НСИ за третото тримесечие, в номинално изражение БВП достига 47 732,8 млн. лв., реализираната добавена стойност е 41 640,4 млн.лв.
Силен вятър в понеделник вечерта доведе до отклоняване на шест полета до Летище София и отмяната на други пет. Рейсовете от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен се приземиха в Скопие, а от Бергамо и Варшава - във Варна. Полетите за София от Варшава,..
На 18 ноември от 17,30 часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София ще бъде представен сборникът "Нова чуждестранна българистика". Той е разработен и издаден в рамките на Националната научна програма "Развитие и утвърждаване на..
Във вторник минималните температури ще са от 7 до 12°, в Източна България - между 12 и 16°, в София ще е около 9°. През деня ще бъде облачно и с валежи, главно в Северна и Западна България, които ще продължат и през нощта срещу сряда. На места там,..
Учениците от Поколение Z, които в момента са в училище (родени между 1995 и 2012 г.), масово използват в учебната си практика изкуствен интелект. По..
Бездомните хора в София са значително по-малко, отколкото в големите европейски градове. Това показват оповестените днес данни на международно проучване,..
Тази година Коледа та "пристигна" в София още през ноември с аромат на греяно вино, канела и празнична магия. Радио България ви..