Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Димитрова:

Изпращаме 2023-та с малко повече оптимизъм и вяра

Боряна Димитрова
Снимка: БГНЕС

Българите изпращат годината с малко повече оптимизъм и събрана вяра, че могат да променят живота си към по-добро. Този извод, според социолога Боряна Димитрова, се налага от проучването “Равносметката на прага на старата и новата година. Нормализация и повече оптимизъм” на “Алфа Рисърч”.

В личен план българите са удовлетворени от 2023 г., но не смеят да го признаят

“През отминаващата 2023 г. бяха преодолени част от предишните кризи, други само промениха формата си, а трети възникнаха”, коментира социологът пред БНР. Тя даде пример с Covid пандемията, от която обществото ни се е възстановило и се е върнало към нормалния живот. Освен това след тригодишна политическа нестабилност и поредица от предсрочни избори страната ни има редовно управление, макар непрекъснатите скандали около него да задълбочават кризата на доверие към институциите, политическите лидери и партии. Като нововъзникнали кризи Боряна Димитрова посочи продължаващата война в Украйна и новата между Израел и “Хамас”.

В заключение социологът заяви, че оценките за отиващата си година у нас са по-добри от предходната. “България се умори да бъде вечният песимист – както на Европа, така и на света”, добави тя.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 65 премиерни модела мотоциклети на Moto Expo 2025 в София

Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от днес до 14 април в Арена 8888 София. Публикта ще види между 700 и 800 машини, от които над 65..

публикувано на 11.04.25 в 08:15

Посрещаме кораба "Св. св. Кирил и Методий" с българските антарктици

Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището  към 16:00 часа днес, вместо в 10:00,..

публикувано на 11.04.25 в 07:05

В петък – облачно време с превалявания на места

В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат минус..

публикувано на 10.04.25 в 18:15