Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователен и научен клъстер беше открит за българите в украинска Бесарабия

6
Снимка: БНУ „Българска светлица”

Образователен и научен клъстер за развитие на човешкия потенциал на българската общност в украинска Бесарабия беше открит с българска помощ в Измаилския държавен хуманитарен университет, в рамките на посещението на генералния ни консул в Одеса Светослав Иванов.


Компютърният кабинет за езиково обучение е оборудван със средства по проекта “Подкрепа на организации на българските общности”, съобщи за БТА Светлана Кравченко, директор на българското неделно училище “Българска светлица”, което осъществява образователната си дейност при университета. С получените средства е закупено технологично оборудване и мултимедия за училището, където се обучават около 180 деца с българско самосъзнание.

“Страната ни отделя големи средства за подпомагане на българската общност в Украйна и тази финансовата помощ ще се увеличава.Владеенето на български език предоставя възможност за подобряване на сътрудничеството на Украйна с България и подпомага страната по пътя на асоцииране с Европейския съюз”, заяви Светослав Иванов.


“Благодарение на помощта от България в нашето училище е открит кабинет по български език с компютърен клас, получихме и огромно количество учебници и литература на български език. Всичко това е признак, че България се грижи за българите зад граница”, каза Светлана Кравченко.

Врамките на събитието във фоайето на университета беше открита изложба под надслов: “Да видят всички по света, че българский народ живее!”.


Официалните гости поднесоха цветя пред бюст-паметника на Христо Ботев, който се намира в двора на Измаилския университет.

Снимки: БНУ „Българска светлица”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимка: Културен център „Българика“

Личността на Васил Левски продължава да свързва сънародниците ни зад граница

152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..

публикувано на 19.02.25 в 13:10
Снимка: Посолство на България в САЩ

И сънародниците ни по света се прекланят пред Апостола на свободата

152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на България в Атина, Гърция,  отправи покана към местната българска общност в 16.00 ч. да поднесат..

публикувано на 19.02.25 в 06:40
Хор „Булгапея“

Хор "Булгапея" – българските гласове в Брюксел

Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация..

публикувано на 17.02.25 в 13:10