Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До дни в България пристига първият медицински хеликоптер

Георги Гвоздейков
Снимка: БГНЕС

България е получила официално потвърждение от производителя, че първият от поръчаните от страната ни медицински хеликоптери ще прелети от Италия до България на 31 януари. На 29 януари предстои последният тестов полет в Италия заедно с български екипаж на борда. Това каза за БНР министърът на транспорта Георги Гвоздейков. Плановете се до края на годината у нас да пристигнат още два хеликоптера. По договор България трябва да се сдобие с шест хеликоптера, като е осигурен бюджет и за още две летателни машини. Така общата бройка на хеликоптерите по проекта ще бъде осем. В понеделник (22 януари) ще бъде открита летателната площадка в столичната болница „Света Анна“.
Площадката е първата в столицата, която е регистрирана съгласно изискванията на европейското и българското законодателство за регистрация на болнични вертолетни летища. Тя ще бъде включена в системата за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 2 септември 2025 г.

В "България днес" на 01 септември слушайте: 05:06 -  Актуално от България и от общностите с българи по света 21:30 -  Отново в клас и отново за неделните училища зад граница 37:18 -  Винени маршрути в района на Плиска и Велики Преслав..

публикувано на 02.09.25 в 19:00

Още един слънчев и топъл ден, на места с валежи в следобедните часове

През нощта  ще бъде предимно ясно и почти тихо. В сряда  ще е слънчево. Следобед главно над Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и до полунощ на места ще превали и прегърми. По-интензивни ще са явленията в планинските..

публикувано на 02.09.25 в 18:30

Виненият туризъм ще утвърждава България като целогодишна дестинация

Развитието на винения туризъм като стратегически продукт, допълващ традиционните силни направления в българския туризъм, който може да превърне страната в целогодишна дестинация, бе акцент в срещата на министъра на туризма Мирослав Боршош с..

публикувано на 02.09.25 в 06:00