Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любопитно – орле пътешественик от Добруджа кръжи над Африка

Малкият креслив орел Илия
Снимка: Михаил Илиев bspb.org

Орлето Илия от септември 2023 г. пътешества в Африка и за втора поредна година обикаля Конго, Замбия и Ботсвана, където лятото е в разгара си. Птицата, която се сдоби с предавател по проект „Земите и горите на орела“, се оказа най-големият пътешественик сред всички малки кресливи орли, които орнитолозите от Българското дружество за защита на птиците следят от няколко години.

Илия се излюпи през 2022 г. в гнездо до с. Александрия в област Добрич. Пернатото бе открито от орнитолога Михаил Илиев, който е и кръстник на орлето.

През миналата година очакваха Илия да се върне в България, но цяло лято той броди из Турция, изминавайки хиляди километри по Черноморското крайбрежие, около град Ескишехир и Анкара. 

Малкото орле от България беше единственото с предавател по проекта, което не се върна в родината си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заради войната в Украйна разляха червена боя пред руското посолство

Червена боя беше разлята пред посолството на Русия в София. От видео, публикувано във "Фейсбук" страницата на БОЕЦ, се вижда как симпатизанти на организацията свалят бидони с боя пред сградата и разливат боята. Те развяват знамето на Украйна и държат..

публикувано на 23.02.25 в 14:05

Представят българския туризъм в Швеция и Дания

Пред българското посолство в Стокхолм е открита изложба на емблематични културни и природни туристически обекти от България. "България е страна с впечатляваща история, богато културно-историческо наследство и неповторима природа. Тази изложба е..

публикувано на 23.02.25 в 12:47

“Възраждане“ ще протестират в парламента срещу приемането на еврото

Излязохме да защитим свободата. Ще продължаваме да се борим. Протестът продължава в сряда, заяви пред БНР водачът на партия “Възраждане“ Костадин Костадинов. “Протестът продължава и вътре в Народно събрание. Ще се съпротивляваме до последно", каза..

публикувано на 23.02.25 в 11:52