Вятърни електроцентрали в морските пространства ще бъдат изградени най-рано в средата на следващото десетилетие, каза пред БНТ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
Неотдавна парламентът прие на първо четене законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства и това предизвика реакцията на рибарите по Северното Черноморие, които заплашиха със стачни действия.
“Искам да успокоя всички рибари и туристическия бизнес, че нищо няма да стане за сметка на тях”, заяви министърът. Той поясни, че предвиденото изграждане на вятърни електроцентрали е добра идея по принцип, но не вижда сериозна перспектива за вятърна енергия в морето преди края на настоящето десетилетие. Необходимо е технологията да се развие и да се премине през сложни публични консултации.
Юлиян Попов увери, че никой няма да допусне да бъде разрушена една индустрия за сметка на друга.Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от международно преброяване, цитирано от БГНЕС. Според резултатите в страната ни са регистрирани..
В петък , 10 октомври, минималните температури ще са от 5 до 11°, в София – 7°. През деня облачността над страната ще е променлива, на места по-често до предимно слънчево. По-значителна ще е облачността над планинските райони и над западната..
Външно министерство остро осъди вандалските прояви срещу синагогата във Варна и срещу Паметника на благодарността в Бургас, който е израз на признателността за спасяването на българските евреи през Втората световна война. Това посочват от..
На официална церемония в Берлин българският разследващ журналист Христо Грозев получи наградата си за Европейски журналист на годината. Той беше..
Започва най-голямото лекоатлетическо събитие в България – Wizz Air Sofia Marathon 2025 . На 11 и 12 октомври улиците на София ще се превърнат в..
Белоградчишкото село Салаш е домакин на второто издание на единствения по рода си Фестивал на трънката. По нашите земи диворастящото растение от..