Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отборът на Софийския университет се представи успешно на състезание по правата на човека в Дъблин

Снимка: law.uni-sofia.bg

В Дъблин, Ирландия, се проведе един от регионалните кръгове на международното състезание по права на човека – Helga Pedersen Moot Court Competition, съобщават от Софийския университет “Св. Климент Охридски‘‘, цитирани от БТА. В надпреварата, отбори от цяла Европа се състезаваха за финалните кръгове, които ще се проведат през месец май 2024 г. в . в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Участниците от Софийския университет - Жанин Ал-Шаргаби, Албена Джамбазова и Едуард Кайн, с треньори Петя Аджопова и Зинети Йетим, представиха успешно устните си пледоарии в състезателни срещи с отбори от полски и немски университети и бяха удостоени с две награди. Отборът на СУ получи наградата за най-добър отбор на регионалния кръг, а Жанин Ал-Шаргаби – индивидуалната награда за най-добър оратор на регионалния кръг.

Helga Pedersen Moot Court Competition се организира от Европейската асоциация на студентите по право (ЕЛСА) в сътрудничество със Съвета на Европа. Състезанието симулира процедурите по жалба пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) и дава възможност на участниците да взаимодействат практически с Европейската конвенция за правата на човека.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 18 юли 2025 г.

В "България днес" на 18 юли слушайте: 07:21- 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски 10:45- Паметта за Левски по света живее в негови паметници от сръбския Цариброд до Чако в Аржентина 25:32- Райна Манджукова,..

публикувано на 18.07.25 в 19:00

Захлаждането отминава и започва ново затопляне през почивните дни

В събота минималните температури ще са от 10 до 19°. В София ще е 10°. През деня ще е слънчево с купеста облачност следобед. На места в планинските райони в Южна България ще превали и прегърми. Ще духа слаб, а в Дунавската равнина и умерен..

публикувано на 18.07.25 в 18:30
Жечо Станков и Томи Джойс

Енергийният министър: САЩ е мощен съюзник на България по ключови за региона проекти

Поредица от срещи с представители на Държавния департамент и Департамента по енергетика на САЩ проведе българската делегация, водена от министъра на енергетиката Жечо Станков.  Във фокуса на разговорите бяха задълбочаването на стратегическото..

публикувано на 18.07.25 в 17:50