Първите българи в Словакия идват в самото начало на ХХ век. Това са трудолюбиви зеленчукопроизводители, които се включват в селското стопанство на страната като сезонни работници. Не след дълго някои от тях решават да вземат със себе си и семействата си. Към 1910 г. инициативни и будни наши сънародници решават да основат в Братислава свое градинарско сдружение. Избират си ръководство и представители, чиято задача е не само да се грижат за административни и социални въпроси, но и да повдигат духа на българите.
Достоен продължител на делото на първите български заселници в Словакия днес е Българският културен съюз. Съюзът е регистриран като доброволно гражданско сдружение. Дейността му е насочена към утвърждаване на националната идентичност на българите и техните семейства, живеещи в Словакия, съхраняване на българските традиции и предаването им на младите поколения. Председател на съюза е Деница Секуличка - сърцето и душата на българската общност в Братислава и главен редактор на двуезичното списание „Сънародник“.
И тъй като българите са признато национално малцинство, словашката държава отделя средства за финансиране на определени дейности – разказва ни Деница, с която разговаряме в уютно кафене в центъра на Братислава.
„Всяка година кандидатстваме към Фонда за подкрепа на малцинствата, изготвяме по 5-6 проекта, след което петчленна комисия, съставена от българи, живеещи в Словакия, разглежда проектите и определя средствата. Нашият съюз се радва на най големия дял от финансовите средства, което означава, че сме се доказали през годините като най активната организация, с разнообразните събития, които реализира. И през тази година сме подали проекти и чакаме одобрение. Надявам се да успеем да направим поне толкова богата културна програма, колкото беше тя през 2023 г.“ – казва Деница.
Благодарение на своята работа, през миналата година Българският културен съюз подпомага издаването на ІV том на Българо-словашкия речник, организира концерти на Диана Експрес, Нина Николина, театрални постановки и гостувания на български актьори.
За дейността на Българския културен съюз в Братислава подробно разказва Деница Секуличка в звуковия файл по-горе.
Вижте и:
Фото: Красимир Мартинов
Парламентарните избори в Република Молдова от 28 септември 2025 г. отбелязаха решителна победа за управляващата Партия на действието и солидарността (PAS). Резултатът беше възприет от мнозина като затвърждаване на проевропейския курс на страната..
С поредица от прояви у нас и в Унгария ще бъде отбелязан Деня на българо-унгарското приятелство - 19 октомври. На 15 октомври в Будапеща ще бъде открита изложба на носители на наградата на името на унгарския художник Миклош Мажаров, по баща..
Изпълнителната агенция за българите в чужбина връчи отличия на български театрални групи зад граница, които взеха участие в 28-то издание на Международния фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатири “Велко Кънев“ в Тополовград...
Идвам в България да се зареждам с нови чувства – това сподели с нас Десислава Цветкова, която прекарва 14 години в столиците на Обединена Европа,..
20 номинации от 11 държави – това е броят на претендентките за отличието "Българка на годината"-2024, на името на "Св. Злата Мъгленска" , което..