Първите българи в Словакия идват в самото начало на ХХ век. Това са трудолюбиви зеленчукопроизводители, които се включват в селското стопанство на страната като сезонни работници. Не след дълго някои от тях решават да вземат със себе си и семействата си. Към 1910 г. инициативни и будни наши сънародници решават да основат в Братислава свое градинарско сдружение. Избират си ръководство и представители, чиято задача е не само да се грижат за административни и социални въпроси, но и да повдигат духа на българите.
Достоен продължител на делото на първите български заселници в Словакия днес е Българският културен съюз. Съюзът е регистриран като доброволно гражданско сдружение. Дейността му е насочена към утвърждаване на националната идентичност на българите и техните семейства, живеещи в Словакия, съхраняване на българските традиции и предаването им на младите поколения. Председател на съюза е Деница Секуличка - сърцето и душата на българската общност в Братислава и главен редактор на двуезичното списание „Сънародник“.
И тъй като българите са признато национално малцинство, словашката държава отделя средства за финансиране на определени дейности – разказва ни Деница, с която разговаряме в уютно кафене в центъра на Братислава.
„Всяка година кандидатстваме към Фонда за подкрепа на малцинствата, изготвяме по 5-6 проекта, след което петчленна комисия, съставена от българи, живеещи в Словакия, разглежда проектите и определя средствата. Нашият съюз се радва на най големия дял от финансовите средства, което означава, че сме се доказали през годините като най активната организация, с разнообразните събития, които реализира. И през тази година сме подали проекти и чакаме одобрение. Надявам се да успеем да направим поне толкова богата културна програма, колкото беше тя през 2023 г.“ – казва Деница.
Благодарение на своята работа, през миналата година Българският културен съюз подпомага издаването на ІV том на Българо-словашкия речник, организира концерти на Диана Експрес, Нина Николина, театрални постановки и гостувания на български актьори.
За дейността на Българския културен съюз в Братислава подробно разказва Деница Секуличка в звуковия файл по-горе.
Вижте и:
Фото: Красимир Мартинов
Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество „Българите в Албания“ – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо..
Ученици от Първо българско училище “Св. св. Кирил и Методий” в Ковънтри участваха в обичая коледуване. “Нашите къщи бяха благословени от коледарите..