България се включи в традиционното Дефиле на ретро автомобили в Президенсия Роке Саенс Пеня, провинция Чако, в далечна Аржентина в първия ден на май, когато се отбелязва годишнината от създаването на селището. На дефилето се представят различните местни етнически общности с тяхната култура.
Страната ни беше представена от местното българско културно дружество "Христо Ботев". То е създадено преди цели 71 години и обединява потомци на български преселници в южноамериканската страна от първата половина на ХХ век, а негов председател е Педро Маркофф. Всъщност, и самата идея за дефилето е предложена навремето именно от Педро Маркофф. Тъй като всяка година различните общности в Роке Саенс Пеня се представят с конкретна тема, този път нашите сънародници се спряха на "Долината на розите" като един от най-ярките символи на България.
Българската платформа на дефилето беше украсена с огромен мускал за розово масло и рози, а българската общност беше представена от прекрасните Лус Мария Ценофф и малката Ема Петкофф – и двете със стилни облекла, декорирани с български фолклорни мотиви, рози и картата на България. Редом с тях дефилираха и други членове на общността, облечени с традиционни български костюми.
„Костюмите ни са от вълна. Носим ги въпреки високите температури тук, които достигат до 55 °С, с много любов и уважение, за да популяризираме българската култура. За нас е чест да поддържаме корените си!“, отбелязаха от българското културно дружество „Христо Ботев“ в Роке Саенс Пеня за Радио България.
Снимки: Colectividad Búlgara Jristo Botev
Първи своя глас в предсрочните парламентарни избори дадоха българите в Окланд, Нова Зеландия, съобщиха от външното ни министерство. Заради часовата разликата изборната секция там отвори врати снощи в 21,00 ч. българско време. Последни за 51-вото Народно..
В деня на българските избори, 27 октомври, в далечна Аржентина, в столицата Буенос Айрес се организира и празникът "Аржентина чества България“. Ружка Николова, председател на Аржентинско-българската фондация в Буенос Айрес, разказа повече за тази..
Няма точна статистика за броя на българите в Израел. Смята се, че българските евреи, преселили се там от страната ни са около 50 000. Независимо от броя им, както и в други държави по света, част от сънародниците ни са изключително задружни, за което..