Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във време на кризи, войни и несигурност не можем да си позволим неглижиране на Българската армия

Румен Радев
Снимка: БТА

Напоследък започнахме да свикваме с честата смяна на правителства и парламенти, но в днешното време на кризи, войни и несигурност не можем да си позволим да свикнем с неглижирането на Българската армия, където процесите по модернизация и грижа за личния състав все още се движат твърде мудно.” Този коментар направи пред журналисти президентът Румен Радев след празничния водосвет на бойните знамена на пл. “Св. Александър Невски”.

Денят на храбростта беше отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената светини

Държавният глава припомни, че на сегашния парламент му е отнело близо година, за да приеме разработената от служебния кабинет на Гълъб Донев инвестиционна програма за модернизация. Той обаче приветства решението да бъдат увеличени заплатите на военнослужещите – “една важна, но закъсняла и недостатъчна мярка”. “Необходим е цялостен пакет от мерки за връщане на привлекателността на военната професия”, смята Румен Радев.

По повод празника президентът коментира, че войската ни винаги е била стожер на държавността и на народа ни в най-тежки изпитания. “На всички мъже и жени с пагони желая здраве и сили в тяхната отговорна мисия”, добави той.

Много малко страни в ЕС и НАТО имат над 2% за въоръжаване и отбрана, ние се доближаваме, наваксваме изоставането” – така премиерът Димитър Главчев отговори на призива на президента Румен Радев за увеличаване на разходите за отбрана.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 18 септември 2025 г.

В "България днес" на 18 септември слушайте: 04:34 - Актуално от България и за общностите с българи по света 19:21 – По-слаба реколта, но и засилен интерес към виното отчитат в сектора 37:06 – От Кърджали, през Истанбул - до..

публикувано на 18.09.25 в 19:00

Пети неуспешен опит да бъде свален кабинетът на Росен Желязков

Правителството на Росен Желязков оцеля и при петия вот на недоверие, този път на тема “ Вътрешна сигурност и правосъдие ”. Със 133 гласа “против” от общо 234 народните представители от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП и ИТН спасиха кабинета . “За”..

публикувано на 18.09.25 в 17:07
Борислав Гуцанов

Децата ще подават сигнали за насилие от мобилния си телефон

Децата ще могат да подават сигнали, ако те или техни връстници станат жертва на насилие, чрез мобилното приложение CyberKidz Patrol , съобщи социалният министър Борислав Гуцанов. То ще бъде достъпно за сваляне в началото на октомври. Единствената..

публикувано на 18.09.25 в 14:28