Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори 2024

Над 38 хил. българи са подали електронни заявления за участие на изборите от чужбина

Снимка: sofia.europarl.europa.eu

Над 38 хиляди са потвърдените заявления за гласуване в чужбина, подадени от сънародниците ни чрез електронната система на Централната избирателна комисия. В полунощ изтече срокът, в който българите зад граница можеха да заявят желанието си да участват в изборите за национален и европейски парламент на 9 юни. 

Най-много заявления онлайн са постъпили от Турция – 23 500, следвани от тези в Германия – малко над 2700.

Над 9700 българи са подали електронни заявления за участие в европейския вот – най-много са от Германия – 2600, и от Испания – над 1300.  

Очаква се до няколко дни ЦИК да обобщи и заявленията, подадени до посолствата ни, след което да определи местата и броя на избирателните секции зад граница.  

Избирателите с потвърдени заявления ще бъдат вписвани в избирателните списъци по места. Тези пък, които не фигурират в списъците, ще попълват декларация, че не са гласували на друго място.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНР иска да разшири своето излъчване в Молдова

Българското национално радио (БНР) може да разшири излъчването си в Молдова и особено в Тараклийския район, в който е концентрирана българската етническа общност в страната. За това са разговаряли посланикът на Република Молдова в София Емил Жакота..

публикувано на 10.10.25 в 13:27

Расте броят на българите, получаващи пенсии от чужбина

Над 80 000 са били към края на 2024 г. хората с пенсии и добавки, отпуснати по еврорегламенти и международни договори, отчита Националният осигурителен институт. Това са българи, работили в 44 държави от ЕС и страни, с които България има договорни..

публикувано на 10.10.25 в 10:59

По съседски: Събития с балкански адрес

САЩ въведоха в действие санкциите срещу сръбската петролна компания След осем отлагания, от 9 октомври са в сила санкциите на САЩ срещу сръбската петролна компания НИС – "Нефтена индустрия Сърбия" , съобщи сръбското радио и телевизия (РТС)...

публикувано на 10.10.25 в 10:25