Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнозинството подкрепя демокрацията, но има противоречиви възгледи за нея

Снимка: pixabay

63% от пълнолетните българи смятат, че демокрацията е най-добрата форма на държавно управление. 19 на сто са на противното мнение, сочи представително изследване на агенция "Тренд“, поръчано от Институт “Отворено общество – София”. Доверието в демокрацията през 2023 г. нараства спрямо 2018 г., когато в било 44%.
 
Немалка част - 49% от запитаните одобряват ограничаването на някои демократични права и свободи. 41% не са съгласни. 49%, одобряват идеята “да има силен водач, който да не се занимава с парламент и избори”. По този показател страната се нарежда между Турция – 50%, и Мексико – 47%, които имат най-високите нива на подкрепа на идеята за силен водач. 37% от българите са против това. 

87% от българските граждани искат честни избори, но 65% подкрепят идеята решенията да се вземат от експерти, а не от правителството. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мерки срещу войната по пътищата са във фокуса на съвещание при премиера

Премиерът Росен Желязков свика за днес съвещание, свързано с пътната безопасност и борбата срещу войната по пътищата на страната. В него ще се включат министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Ще бъдат обсъдени..

публикувано на 08.04.25 в 06:45

Остава студено, дъждовно и ветровито, на места с валежи от сняг

През нощта над по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно. В много райони вятърът ще стихне. Само в Дунавската равнина ще духа слаб и временно умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат минус 5° и 0°,  по високите полета и..

публикувано на 07.04.25 в 18:15

Градина "Вдъхновение" и как младежи със специални потребности създават общност и бъдеще

Уникална творителница "Семенце Доброта" ще отвори врати на Цветница, а мястото ѝ е още по-специално – Градина "Вдъхновение" в Божурище. "Обичам да идвам тук . Вижте усмивките на всички тези хора…, когато сме заедно, всичко се получава!" – казва едно..

публикувано на 07.04.25 в 11:05