Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори 2024:

“Медиана”: ГЕРБ води с 12% пред “Възраждане”, трето е ДПС

Снимка: Агенция "Медиана"

Три седмици преди изборите за национален и за европейски парламент ГЕРБ води с 27,5% пред “Възраждане” с 15,7% и ДПС с 14,2%, според социологическо изследване на агенция “Медиана”. 

Втората политическа сила на предишния вот – “Продължаваме промяната - Демократична България”, отстъпва до четвърто място - с 13,7%, следвана от БСП - 9% и “Има такъв народ” - 6,2%. Шанс да влязат в Народното събрание имат три извънпарламентарни формации – “Синя България”, “Левицата” и “Солидарна България”.

Една четвърт или 600 хиляди от традиционно гласуващите все още не са решили за кого да дадат гласа си, което коренно може да промени картината, уточняват от агенцията. Според изследването и на тези избори се очаква ниска избирателна активност – между 2,5 и 2,7 млн. души.

* Изследването е проведено в периода 12-18 май 2024 г. с 978 души над 18-годишна възраст, чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на агенция "Медиана" и е реализирано със собствени средства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Костадин Костадинов

"Възраждане" организира в София събитие "за спасяване на българския лев"

Националистите от "Възраждане" организират днес от 18:30 ч. в НДК в София събитие, обявено като дискусия за спасяването на лева, в която ще се включи и евродепутатът от партията Петър Волгин. "В петък ще призова народа да излезе и да възстанови реда и..

публикувано на 16.05.25 в 16:54

Румен Радев ще сезира КС за отхвърления референдум за еврото

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради отказа на Народното събрание да бъде организиран референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?", съобщи той на столичното летище преди да..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Полина Карастоянова

Туристическият бранш очаква ползотворен летен сезон и е готов за еврото

Сезон с повече туристи и засилен интерес към България – това очакват членовете на Националния борд по туризъм през това лято. "Всички необходими предпоставки са налице от гледна точка на климата, подготовка от страна на инвеститорите и управляващите..

публикувано на 16.05.25 в 11:21