Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евтим Милошев: Минимум 10% ръст на туристите през летния сезон

Снимка: Архив/БГНЕС

Служебният министър на туризма Евтим Милошев прогнозира броят на туристите у нас да нарасне поне с 10% през летния сезон.

По данни на Европейската туристическа комисия за първите три месеца на 2024 г. България е в челото по ръст на туристи в Европа спрямо 2019 г.”, заяви той пред БНР. По думите му, в този период 39% повече туристи са посетили страната ни.

Евтим Милошев каза още, че се търси тълкувателно решение ставката от 9% ДДС за туроператорите, чието действие изтича през юни, да продължи да се прилага поне в рамките на този сезон.

Румен Радев откри летния туристически сезон

МВнР изпраща още служители в консулствата в отговор на нуждите на туристическия бранш

Друг проблем в сектора засяга липсата на кадри и това принуждава работодателите да обещават минимум 20% по-високо заплащане в сравнение с миналото лято.

Министърът призова външното ни министерство да командирова допълнително служители в консулските ни служби в страните от Средна Азия, откъдето идват много работници в  туристическия брнш, за да може кандидатите да получат визите си навреме. Очаква се да пристигнат хора от Непал, Индия, Бангладеш, Киргизстан.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 17 ноември 2025 г.

В "България днес" на 17 ноември слушайте: 05:33 - Актуално от България 18:44 – Спектакълът Звук и светлина на крепостта Царевец навърши 40 години 30:41 – Практическото приложение на изкуствения интелект сред ученици и учители в..

публикувано на 17.11.25 в 19:00

Времето ще е топло и дъждовно

Във вторник минималните температури ще са от 7 до 12°, в Източна България - между 12 и 16°, в София ще е около 9°. През деня ще бъде облачно и с валежи, главно в Северна и Западна България, които ще продължат и през нощта срещу сряда. На места там,..

публикувано на 17.11.25 в 18:30

Бездомните в София и техният профил са във фокуса на европейско изследване

Бездомните хора в София са значително по-малко, отколкото в големите европейски градове. Това показват оповестените днес данни на международно проучване, обхванало 35 европейски града, по международния проект "Европейско преброяване на бездомността",..

публикувано на 17.11.25 в 16:47