По-различен поглед към науката Археология – като основа за комуникация, публично споделяне на европейското наследство, и по-лесен достъп до него – дава инициативата Европейски дни на археологията 2024, която се провежда в редица държави на континента. Българското участие е чрез Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) и обхваща дните от 14 до 16 юни.
Основна цел на Националния археологически институт с музей при БАН е да превърне музейното пространство в място за забавление, комуникация и образование, отвъд националните рамки, приобщавайки широка международна публика към праисторическата, тракийската, късноантичната, средновековната и османската култура на Югоизточните Балкани – съобщават организаторите. Програмата е наситена със събития, насочени към семейства, училища, студенти, историци, музейни посетители и всеки, проявяващ любопитство към световното археологическо наследство.
Любопитните да се потопят в минали епохи могат да направят свободна виртуална триизмерна разходка из Националния археологически музей и поредица от дигитални изложби. Всичко това е възможно чрез представен достъп до дигитални ресурси, дело на екипа учени от НАИМ-БАН и специалисти от фирмата Revival Design. По този начин могат да бъдат разгледани експонатите от основната експозиция на музея, разпределена в четири основни зали – "Праистория", "Трезор", "Централна зала" и зала "Средновековие", където е галерията с източноправославни икони от периода XIV–XVIII в.
Преработеният графичен дизайн на българската национална страна на евромонетите е одобрен от Управителния съвет на БНБ. По гурта на монетата от две евро, на чиято национална страна ще е образът на Паисий Хилендарски, ще има надпис "БОЖЕ ПАЗИ..
Ученици и учители от две учебни фирми на Националната търговско-банкова гимназия грабнаха награди на световното бизнес състезание Youth Business Summit 2025 – US, организирано от Американската централа на учебните предприятия, съобщиха от..
Българското дружество за защита на птиците съобщи на фейсбук страницата си за два отровени египетски лешояда в Източните Родопи. Едната птица – женска, с поставен предавател, е издъхнала в ръцете на д-р Волен Аркумарев. Причината за смъртта,..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
В "България днес" на 10 април слушайте: 01:05 Актуална информация от страната и българските общности зад..