Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 2 години и 4 месеца България ще има 35 нови железопътни мотриси

Георги Гвоздейков
Снимка: БТА

Избран е изпълнител за доставката на 35 електрически мотрисни влака, съобщи транспортният министър. Пред Green Transition Forum 4.0 Георги Гвоздейков каза, че влаковете ще бъдат купени с пари по Плана за възстановяване и устойчивост. Изпълнител ще е полската фирма “Stadler Polska Sp. z o.o.”, дъщерно дружество на швейцарската “Stadler“. Предложената цена е 322 млн. евро, срокът за доставка е 28 месеца, предава БГНЕС.
Министерството премина към пряко договаряне за доставка на 35 електрически мотриси предвид сложността и спецификата на поръчката. "Всичко това се случи по ясни критерии и методика, които бяха аналогични за всички 4 компании, които дойдоха на преговори", обясни министърът.

Вече има договор и за производство и на 9 маневрени локомотива. Следващата седмица първият от тях вече ще е в София.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красимир Вълчев

Граждани организират протест срещу задължителен предмет "Религия" в училище

Протест с искане за оставка на министъра на образованието Красимир Вълчев и отмяна на идеята на МОН за задължително изучаване на предмет "Религия и добродетели" се организира в социалните мрежи, предаде репортерът на БНР Андрей Борисов.  Акцията..

публикувано на 25.04.25 в 15:49

Най-рано религия ще се изучава в училищата през 2026/2027 г.

Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата. Религиите ще се изучават в културологичен и исторически..

публикувано на 25.04.25 в 12:34

До 11 юни може да се кандидатства по програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия

Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Представителите на малки и средни предприятия от областите Видин, Монтана,..

публикувано на 25.04.25 в 12:32