Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ "Козлодуй" в Дунав след инцидент

Снимка: АЕЦ "Козлодуй"

След инцидент при спирането на блок 6 на АЕЦ "Козлодуй" за ремонт няма облъчване на персонала, няма изтичане на радиоактивна вода в река Дунав, има временно отстранени оператори от централата. Това обобщи при изслушване в парламента служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Преди дни ядреният физик Георги Касчиев съобщи в интервю, че служители на централата са му споделили за вероятно изтичане на радиоактивна вода при ремонта заради проблем в парогенератора на блок 6, но няма такава официална информация от АЕЦ "Козлодуй". По-късно директорът на централата Валентин Николов потвърди в телевизионно интервю за инцидента, като обясни, че изтичането на радиоактивна вода, което е в резултат на човешка грешка, е в рамките на херметичната зона и няма опасност за работещите и околната среда.

В парламента Малинов заяви, че ще изиска анализ относно възможността парогенераторите за несъстоялата се АЕЦ "Белене" да се използват за АЕЦ "Козлодуй" и след това той ще прецени дали тези парогенератори да бъдат включени в списъка на оборудването, което предстои да бъде продадено на украинската страна.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лошото време си отива, на юг ще има локални кратки валежи

В четвъртък , 4 юли, над страната ще има разкъсана облачност. След обяд над Рило-Родопската област се очакват краткотрайни валежи с гръмотевици. Минималните температури ще са между 15 и 23°, в София 15°. Максималните ще са от 25 до 30°, в..

публикувано на 03.07.24 в 19:35

България днес - 3 юли 2024 г.

Българите в Албания – централна тема в "България днес" на 3 юли. Повод са резултатите от преброяването на населението в Балканската държава, според които над 7 хиляди души са се определили като етнически българи. Реално ли е това..

публикувано на 03.07.24 в 19:00

Климатичните промени носят по-големи разходи и риск от бедност за много българи

Населението на България, и най-вече хората с нисък социално-икономически статус, са сред най-уязвимите групи в ЕС по отношение на промените в климата. Причините за това са няколко. Страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в ЕС –..

публикувано на 03.07.24 в 10:45