Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България търси алтернативни варианти за евакуация на сънародниците ни от Ливан

Ясен Томов
Снимка: mfa.bg

Извеждането на български граждани от Ливан, извършено с два полета до България, вече изглежда трудно осъществимо, смята посланикът ни в страната Ясен Томов. По думите му, следващ полет е рискован, затова и се обмислят алтернативни варианти как сънародниците ни да се приберат.
Във вторник 169 българи с два полета напуснаха Ливан.
Има постоянен процес и между 25 и 30 души искат да напуснат Ливан. Алтернативните варианти са полети на други партньорски и съюзнически държави, които организират за свои съграждани. Търсят се и варианти за евакуация по море”, заяви посланикът в интервю за БНР. Той добави, че в момента се работи по отпътуването на 10-12 българи с канадски полет.
За българите в Ливан са създадени чат групи, в които тече постоянен поток от информация. Освен това служителите в посолството работят денонощно.
Ясен Томов каза още, че обстановката остава напрегната и пълна с неизвестни – продължават обстрелите в квартали на Бейрут предимно по южното предградие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 12 ноември 2025 г.

В "България днес" на 12 ноември слушайте: 01:20 – Актуално от България и сънародниците по света 16:15 – Изложба в Рига разказва за Съединението на Княжество България и Източна Румелия 18:15 – Германо-български семинар за журналисти и..

публикувано на 12.11.25 в 19:00

ЕК: България е изложена на риск от миграционен натиск

България беше официално определена като една от държавите в ЕС, изложени на риск от миграционен натиск, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова, цитирайки първия годишен доклад за управление на миграцията и убежището на..

публикувано на 12.11.25 в 09:34
Кардинал Пиербатиста Пицабала

Латинският патриарх на Йерусалим изнася лекция в София

По покана на член-кореспондента на Папския комитет за исторически науки доц. д.н. Кирил Карталов на 12 ноември от 17,30 ч. лекция в зала "Марин Дринов" на Българската академия на науките ще изнесе Латинският патриарх на Йерусалим кардинал Пиербатиста..

публикувано на 12.11.25 в 07:00