В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото име на селището. Бял бор на пет века привлича вниманието на посетителите в района. Той е висок близо 25 метра, обиколката на ствола му е 3,50 метра и е обявен за защитен природен обект през 1984 г.
Вековното дърво е обозначено с табела, а от кметството са направили първите стъпки мястото да бъде облагородено, съобщава БТА. Борът е една от забележителностите в Пчеларово. На петдесетина метра от него се намира и друга местна гордост – построената през 1876 година църква "Св. Петка", обявена архитектурно-художествен паметник на културата на 19 май 1992 г.
Снимки: БТА
Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..
В най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене. Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена..
През миналото лято Бургас и околните курортни селища са посрещнали към 600 хиляди български и чужди туристи, което е с 21% повече спрямо 2023-та. Напоследък обаче черноморският ни град се развива и като културен хъб, привличайки все повече посетители..
Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен..