Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследващите за инцидента със загиналите пилоти:

Седем секунди е липсвала комуникация между кулата и самолета

Снимка: БТА

В критичните седем секунди на полета, при който на 13 септември т.г. загинаха двама от най-добрите военни пилоти по време на подготовка за авиационни демонстрации, е липсвала комуникация между кулата и самолета. Това показват записите на разговорите между наземното ръководство на полета и загиналите летци, съобщи БНТ.

През този отрязък от време Петко Димитров и Венцислав Дункин е трябвало да предприемат действия за излизане от опасната маневра, за да спасят живота си, става ясно от събраните доказателства в разследването. “Черната кутия не записва разговорите между пилотите, ако е имало такива”, поясни военно-окръжният прокурор Христо Анчев.

Учебно-тренировъчен самолет катастрофира при подготовка за авиошоу

Разбилият се учебно-боен самолет L-39 е бил технически изправен

Докладът на “Военна полиция” и на Министерството на отбраната е предаден във Военно-окръжната прокуратура в Пловдив. Предстои да бъде назначена авио-техническа съдебна експертиза, която да установи правилността на действията на участниците в полета и в самолета, и на земята.

На въпроса кой е трябвало да вземе решение за прекратяване на маневрата Христо Анчев отговори: “Ръководителят на полета разполага с възможност да го спре, ако прецени, че не трябва да продължи, че е изключително опасно.”

Работата по експертизата ще започне през следващата седмица и в нея ще бъдат подробно изследвани както останките на катастрофиралия самолет, така и показанията на разпитаните над 30 свидетели.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Гуцанов на открит урок за рисковете от вейпове, райски газ и дизайнерска дрога

Социалният министър Борислав Гуцанов ще присъства днес на открит урок в Средното училище с езиково обучение "Александър Пушкин" във Варна, организиран от Държавната агенция за закрила на детето. Събитието е част от кампанията, която информира децата и..

публикувано на 14.04.25 в 06:00

Започва затопляне, но в планините ще вали сняг

В понеделник над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно и на отделни места ще превали. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София – около 6°, а максималните – между 13° и 18°, малко по-ниски по крайбрежието на морето, в София..

публикувано на 13.04.25 в 18:30

Софиянци протестираха и днес срещу войната по пътищата

Граждани се събраха на протест и днес в памет на 12-годишната Сияна, загинала в катастрофа, този път пред столичния храм "Св. Александър Невски". Продължават масовите демонстрации в цялата страна срещу смъртоносното поведение на шофьорите по пътищата...

публикувано на 13.04.25 в 15:15