Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече хора употребяват синтетични наркотици

Снимка: БГНЕС

Има ръст на употребата на синтетични наркотици заради лесното им пренасяне и укриване, заяви Десислав Митев, началник на сектор в териториалната дирекция на Агенция “Митници” в Русе.

В кратък период от време са регистрирани над 3,5 кг метамфетамин, над 1 тон коноп, над 358 кг марихуана и 19 кг прекурсор, открити в над 50 тайника. Заловен е също над половин тон хероин, както и над 70 кг екстази. “Тенденцията през последните две години е повечето задържания да са на вход в страната на северната граница, насочени към страни от Близкия Изток”, каза Десислав Митев.

Според представителя на русенската дирекция изключително малко количество фентанил например може да се пренесе в джоба на дрехата и да стигне за един квартал или дори за цял град като Русе. “Наблюдава се все по-честа употреба под различна форма на фентанила за сметка на намаления прием на хероина. Понижава се и възрастовата граница на употребяващите подобни вещества”, добави д-р Станислав Иванов, началник на отделението за лечение на зависимости в Центъра за психично здраве в града.

Лекарят подчерта, че приемът на синтетичните наркотици се отразява както на психиката на зависимия, така и на различни вътрешни органи. “Тези дизайнерски дроги попадат при нас в спешното отделение под формата на анорексия, чернодробни заболявания и др. Голяма част от хората изобщо не могат да бъдат спасени”, каза още той.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Car Speed Show представя екзотични автомобили в София

През почивните дни, 27 и 28 септември, зала Арена 8888 в София е домакин на Car Speed Show 2025. Автомобилното и лайфстайл изложение ще събере на едно място спортни, луксозни и колекционерски автомобили, а също и мотоциклети, яхти и иновативни продукти за..

публикувано на 27.09.25 в 08:40

Световният ден на туризма е повод да попътуваме из България

От 1980 година насам светът отбелязва 27 септември като Ден на туризма. Той е свързан с годишнината от приемането на устава на Световната организация по туризъм през 1970 г. Редица български селища организират специални събития, макар в страната ни..

публикувано на 27.09.25 в 08:05

Велопоход на толерантността Le tour du canal в Пловдив

Велопоходът на толерантността Le tour du canal се завръща на Гребния канал в Пловдив. На 27 септември от 14:00 часа фондация "Ела и ти" подава ръка на хората с увреждания с празник на движението. Събитието ще предостави възможност на всеки участник за..

публикувано на 27.09.25 в 07:35