Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Румен Радев открива енергиен форум на СОР29

България за втори път има собствен павилион на конференцията за климата на ООН

Страната ни е домакин и на дискусия за икономическата конкурентност

Снимка: БТА

Президентът Румен Радев откри форума "Бъдещето на конкурентоспособността при нетна нула" в българския павилион на конференцията за климата на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан. Панелът, посветен на конкурентоспособността на икономиките в условия на нулеви въглеродни емисии, събра еврокомисаря по иновациите и научните изследвания Илиана Иванова, зам.-председателя на Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) Диана Юрге Форзац, вицепрезидента на Европейската инвестиционна банка Амброаз Файол и Юрген Ригтеринк, първи вицепрезидент на Европейската банка за възстановяване и развитие.

За втори път България участва на СОР със собствен павилион и ясно показва амбиции да участва в климатичната дипломация и да даде своя принос в борбата с климатичните промени, каза президентът Румен Радев при откриването. Климатичните промени вече застрашават не само хората и поминъка, не само хората и икономиката, но и мира и сигурността в глобален план, подчерта държавният глава.
В българския павилион в рамките на COP29, на 13 ноември държавният глава ще открие енергиен форум, заедно с министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, съобщи прессекретариатът на президента. На събитието ще бъде обсъдена енергийната свързаност между европейските страни и насърчаването на производството и съхранението на енергия от възобновяеми енергийни източници. Съвместно с други държави, по българска инициатива, ще бъде декларирано намерение за ускоряване на сътрудничеството в тази област.

Българският държавен глава, по покана на гръцкия премиер, по-рано през деня глава ще участва в събитие на гръцкия павилион на COP29, посветено на развитието на Вертикалния газов коридор. В инициативата за диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на допълнителни количества газ от юг на север участват България, Гърция, Унгария, Румъния, Молдова и Словакия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25